Veronika Ondo-Cholewová Správy Samospráva

Máte nápad pre váš región a potrebujete naň peniaze? Kraj rozdelí 600-tisíc eur

Nosíte už dlhšie v hlave dobrý projekt pre vašu obec či mesto? Požiadajte kraj o peniaze a zrealizujte ho! Prinášame informácie, ako uspieť.

Ilustračný obrázok k článku Máte nápad pre váš región a potrebujete naň peniaze? Kraj rozdelí 600-tisíc eur
Foto: Veronika Ondo Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

V krajskom rozpočte je v rámci dotačnej schémy vyčlenených 600-tisíc eur. Žiadatelia môžu o podporu požiadať do 15. februára, keď sa uzatvorí prvé hodnotiace kolo.

„Otvorená je výzva pre oblasť regionálneho rozvoja, športu, poskytovania sociálnej aj zdravotnej starostlivosti, rozvoja kultúry, podpory vedy, výskumu a vzdelávania či v oblasti cirkevnej a náboženskej,“ informoval Úrad KSK.

Kto bude hodnotiť projekty?

Úspešní žiadatelia, teda právnické aj fyzické osoby, môžu získať dotáciu v minimálnej výške 500 eur. Maximálna výška príspevku v prípade dotačnej schémy sa riadila alokáciami peňazí pre konkrétny okres, a to v závislosti od počtu obyvateľov.

Ak v prvom kole výzvy kraj neprerozdelí všetky alokované prostriedky, vyhlási druhé kolo. Dotované zámery môžu byť realizované iba v rámci územia Košického kraja a projekt musí byť ukončený do 31. októbra 2022.

Projekty záujemcov v dotačnej schéme budú hodnotiť odborníci, ako aj krajskí poslanci. Záverečnou fázou bude schválenie žiadostí o poskytnutie dotácie dotačnou komisiou.

Tá sa skladá z 11 krajských poslancov, dvoch zamestnancov Úradu KSK a tajomníka komisie. KSK uvádza, že dotácie prideľuje podľa nových transparentnejších pravidiel zavedených v roku 2021 aj na základe odporúčaní mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko (TIS).

Zo sveta

Originálne projekty v kraji

„Ukázalo sa, že vyhlasovanie dotácií podľa presne určených pravidiel bol dobrý krok. Všetci žiadatelia majú vďaka tomu rovnakú štartovaciu čiaru a zároveň sú podporené projekty zo všetkých regiónov kraja. Som rád, že už v minulom roku boli podporené kvalitné projekty, ktoré sú priamo cielené na ľudí žijúcich v daných regiónoch,“ povedal predseda dotačnej komisie a poslanec KSK Rastislav Javorský.

Informácie k výzvam sú zverejnené na webstránke KSK v sekcii transparentný kraj.

„Poskytovanie dotácií má v župnej kase svoje nenahraditeľné miesto. Na základe transparentných pravidiel sa nám vďaka poskytnutým prostriedkom darí podporovať originálne projekty v každom kúte nášho kraja,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Úspech vlani

Vlani išla dotácia napríklad na multifunkčnú plochu pre inline a zimné športy v obci Teplička na Spiši, workoutové ihrisko v Poľove či na Medzinárodný festival mládežníckych orchestrov a zborov Šengenský poludník.

ilustračné foto

Prečítajte si aj:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM