Peter Simon Správy

Medzinárodný festival Zlatý žobrák: Premietania aj v Rožňave

Medzinárodný festival lokálnych televízií Zlatý žobrák, ktorý je jediný svojho druhu v Európe.

Ilustračný obrázok k článku Medzinárodný festival Zlatý žobrák: Premietania aj v Rožňave
Zdroj: TASR

Jeho 23. ročník sa uskutoční v dňoch 7. až 10. júna, oproti minulosti sa rozšíri do regiónov, filmy sa budú premietať aj v Michalovciach, Spišskej Novej Vsi a Rožňave.

V tomto roku je na festival prihlásených 280 filmov z 53 krajín z celého sveta. Súťaží sa v troch sekciách, zastúpenie majú mladí autori, produkčné spoločnosti aj lokálne televízie.

Medzinárodný festival lokálnych televízií Zlatý žobrák je jediný festival svojho druhu v Európe. Prvý ročník sa uskutočnil v roku 1995 a odvtedy sa ho zúčastnili autori takmer z celého sveta s tisíckami lokálnych filmov, televízií či produkčných spoločností. Medzinárodný festival Zlatý žobrák je lokálny – premietania filmov budú aj v regiónoch.

Základňa podujatia bude tento rok v košickom Dome techniky, kde budú prebiehať verejné prehliadky súťažných filmov a popoludňajšie diskusie. Festivalovej porote bude predsedať Rogger Worrod zo Švajčiarska. „Teší nás, že každý rok sa autori prihlásia s kvalitnejšími filmami. V tomto roku máme o to väčšiu radosť, že si filmy zo svetovej produkcie môžu pozrieť aj diváci v troch okresných mestách kraja. Vítame to a považujeme za ďalší rozmer jedinečného európskeho fóra lokálnych vysielateľov a filmárov,“ uviedla Děkanovská. Verejnosť si bude môcť pozrieť aj výber ocenených filmov z minulých ročníkov. Premietanie filmov prebehne aj v Rožňave, súčasťou festivalu budú ďalšie sprievodné podujatia. Do organizácie sa v troch mestách zapojili mestské úrady a kultúrne organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK. Na festivale sa podieľajú aj miestne lokálne televízie.

Premietanie v Rožňave otvorí svojim koncertom v Gemerskom osvetovom stredisku o 18:00 hodine hudobné trio zo Srbska. Zahrajú evergreeny z oblasti  popu, rocku a rock and rollu, blues a dokonca  country od takých hudobníkov ako Bob Dylan, Leonard Cohen, Eric Clapton, Sting, Adele, Amy Winehouse  a skupín ako sú The Doors, The Beatles, The Rolling Stones, Vaya Con Dios, Queen.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM