Správy

Minister Budaj po návšteve Nižnej Slanej: Na Gemeri sa skrýva množstvo arzénu

Minister životného prostredia Ján Budaj bol dnes na pracovnom výjazde v regióne Gemer. Pri tejto príležitosti sa stretol s miestnymi predstaviteľmi a skontroloval skládku toxického odpadu v Nižnej Slanej.

Ilustračný obrázok k článku Minister Budaj po návšteve Nižnej Slanej: Na Gemeri sa skrýva množstvo arzénu
Foto: Lukáš Grinaj / Zdroj: TASR

Minister životného prostredia Ján Budaj bol dnes na pracovnom výjazde v regióne Gemer. Pri tejto príležitosti sa stretol s miestnymi predstaviteľmi a skontroloval skládku toxického odpadu v Nižnej Slanej.

Skládka v Nižnej Slanej je v súčasnosti evidovaná ako pravdepodobná environmentálna záťaž, ktorej vznik je spojený s ťažbou rúd v oblasti Spišsko-gemerského Rudohoria. Ako uviedol minister Ján Budaj, podľa odhadov je na skládke umiestnených takmer 5,5 mil. m3 z fyzikálneho a chemického spracovania rudných nerastov. Ide o jednu z najväčších skládok – environmentálnych záťaží.

„V roku 2015 sa tu realizoval podrobný geologický prieskum životného prostredia. Celkovo bolo vymedzených až šesť znečistených území a zistilo sa i znečistenie podzemných vôd,“ uviedol minister Budaj.

„Analýzy preukázali znečistenie priesakovej vody z odkaliska a z drenáže hrádze, pričom sa zistilo znečistenie stopovým prvkom arzénom. Obsah  arzénu v drenážnej vode svedčí o vylúhovateľnosti tohto kovu z odkaliska do vodného prostredia. Okrem priesakových vôd sa zistili vysoké obsahy arzénu v banskej vode zo štôlne Gampeľ,“ dodal minister.

Starosta Nižnej Slanej už inicioval konanie na určenie povinnej osoby, teda  kto je za skládku zodpovedný a kto bude za ňu niesť následky.

„Nemôžeme dopustiť, aby sa medzi Slovenským rajom a Slovenským Krasom skrývala roky skládka hroziaca arzénovým znečistením,“ podčiarkol minister Budaj s tým, že podnikne kroky, aby sa problém čo najskôr začal riešiť. „Gemerčania čakali už príliš dlho“ ukončil.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM