Peter Simon Správy

Pri filmovačke sa našiel v Betliari absolútny unikát: Toto musíte vidieť!

Okrem zavŕšenia výstavy 1890 Seriál vs. história môžete na vlastné oči vidieť aj poriadny skvost. Pri filmovačke našli svetový unikát.

Ilustračný obrázok k článku Pri filmovačke sa našiel v Betliari absolútny unikát: Toto musíte vidieť!
Zdroj: SNM - Kaštieľ Betliar

Výstava 1890 Seriál vs. história sa pomaly, ale isto blíži k svojmu záveru. V múzeu preto pripravili derniéru výstavy. Okrem toho však odprezentujú aj unikát, ktorý našli pri natáčaní známeho seriálu. Ako sa uvádza na facebookovom profile múzea, pri filmovačke 1890 našli svetový unikát – nález storočia.

Múzem Betliar pripravilo na záver mimoriadne úspešnej letnej sezóny derniéru doteraz najnavštevovanejšej výstavy s názvom „1890 – Seriál vs. história“, ktorú doteraz videlo takmer 65 000 návštev­níkov. „Srdečne Vás pozývame na zhodnotenie letnej sezóny a na prípitok s kurátormi, kde Vás oboznámime s našimi plánmi na nastávajúcu zimnú a letnú sezónu. Okrem dobrej jazzovej hudby v podaní Mariety Roxerovej a Petra Henriczyho a prípitku Vám ukážeme aj unikátny nález stredovekého rukopisu, tzv. Knihy hodiniek Ilony Andrássyovej, za ktorú dostalo naše múzeum prestížnu cenu časopisu Pamiatky a múzeá v kategórii Objav roka,“ povedala Judita Krajčiová z múzea.

Nezabudnite, už iba posledných niekoľko dní si môžete pozrieť v stálej expozícii kaštieľa Betliar rekvizity a kostýmy zo seriálu 1890 a výstavu mapujúcu záver 19. storočia, na ktorej prezentujeme vyše 120 zbierkových predmetov zo slovenských a zahraničných múzeí a inštitúcií. Pozrieť si môžete aj šperky grófky Františky Andrássyovej a jej šaty, ktoré boli len nedávno kompletne zreštaurované. Medzi šatami a módnymi doplnkami, ako sú kabelky či slnečníky si najväčšiu pozornosť zaslúži jedinečná smútočná róba z čierneho hodvábu, ktorú mala grófka Františka na pohrebe cisárovnej Sisi v roku 1898.

Umenie konca 19. storočia reprezentuje na výstave plagát významného českého maliara tvoriaceho v Paríži Alfonza Muchu, diela Ladislava Mednyánszkeho či svetovo známeho francúzskeho sochára Augusta Rodina.

„Druhá polovica 19. storočia je charakteristická predovšetkým množstvom vynálezov a technických výdobytkov, ktoré sú aj na výstave zastúpené. Návštevníci môžu obdivovať jeden z prvých telefónov, bicykel, radiátory, fotoaparáty a i., ktoré na výstavu zapožičalo Technické múzeum v Košiciach,“ spresnila Krajčiová.

Podujatie sa uskutoční 1. októbra o 16.00 v kaštieli Andrássyovcov v Betliari.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM