Správy

Pri zimnej údržbe už správa ciest zasahovala posypom aj pluhovaním: Cestárske autá aj v našom okolí!

Hoci v nižšie položených častiach Košického samosprávneho kraja (KSK) prevláda jesenné počasie, Správa ciest (SC) KSK posypala celkovo už 2778 kilometrov vozoviek.

Ilustračný obrázok k článku Pri zimnej údržbe už správa ciest zasahovala posypom aj pluhovaním: Cestárske autá aj v našom okolí!
Zdroj: ŽSK

Na úsekoch s celkovou dĺžkou 279 kilometrov bolo potrebné odstránenie snehu prepluhovaním prejazdných profilov vozoviek. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Zuzana Bobriková.

„Správa ciest KSK má na zabezpečenie úloh zimnej údržby ciest k dispozícii vlastnú techniku – 62 sypačov, 23 traktorov, päť autogrédrov, osem snehových fréz, 26 nakladačov a šesť nákladných áut s pluhom. Na jednotlivých pracoviskách je pripravených vyše 3200 ton chemického posypového materiálu a 11 800 ton inertného posypového materiálu rôznych frakcií, pričom z celkového počtu 62 sypačov sú posýpacími nadstavbami už momentálne vybavené tri štvrtiny z nich,“ uviedla hovorkyňa.

Pre kalamitné situácie má SC KSK uzatvorené zmluvy na poskytnutie techniky s externými dodávateľmi.

Oficiálne zimné obdobie sa na cestách začína 1. novembra a končí 31. marca nasledujúceho roka, cestári však musia byť pripravení na príchod zimy už v októbri. Správa ciest sleduje vývoj poveternostnej situácie aj za pomoci meteostaníc, ktorých je v kraji nainštalovaných už 51.

K prvým zásahom zimnej údržby dochádza obvykle na vyššie položených cestách v pôsobnosti stredísk Spišská Nová Ves, Rožňava a Moldava nad Bodvou. „V tomto roku v rámci začínajúcej zimnej sezóny posýpacie vozidlá Správy ciest KSK prvýkrát zasahovali 29. októbra v noci, keď bolo nutné posypať cestu cez horské priechody Dobšinský kopec a Súľová,“ informovala Bobriková.

SC KSK zabezpečuje zimnú údržbu 1921 kilometrov ciest II. a III. triedy a na základe zmluvy so Slovenskou správou ciest (SSC) a Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS) aj ďalších 264 kilometrov ciest I. triedy v okresoch Michalovce, Rožňava a Trebišov. Zimná údržba ciest je zabezpečovaná z 15 výkonných pracovísk, riadených z piatich oblastných dispečingov. Stála dispečersko-spravodajská služba bola aktivovaná 1. novembra. Jednotlivé výkonné zložky SC KSK postupne prechádzajú na nepretržitú 24-hodinovú prevádzku, vrátane dní pracovného voľna a štátnych sviatkov.

„Aj na začiatku aktuálneho zimného obdobia upozorňujeme vodičov na opatrnosť a ohľaduplnosť pri jazde, na prispôsobenie štýlu jazdy zimným podmienkam. Počasie je v zime vážny protihráč. Ani pri plnom nasadení techniky a zamestnancov nie je možné jedným výjazdom k všeobecnej spokojnosti ošetriť cesty v celom Košickom kraji,“ uviedol riaditeľ SC KSK Zoltán Bartoš.

Vodičom zároveň pripomenul nutnosť prezutia zimných pneumatík. Správa ciest tiež upozorňuje na zákaz chemického posypu označených úsekov na horských priechodoch Soroška a Dobšinský kopec. V prípade sneženia a tvorby poľadovice môžu byť tieto úseky ciest uzatvorené pre nákladnú dopravu na nevyhnutné časové obdobie potrebné na zásah údržby.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM