Peter Simon Správy

Problémy na rožňavskom klzisku: Vieme, čo sa tam vlastne stalo! FOTO

Pozreli sme sa hlbšie na problém klziska v Rožňave, ktoré muselo veľmi dobre zabehnutú sezónu predčasne ukončiť. Čítajte ako prví!

Ilustračný obrázok k článku Problémy na rožňavskom klzisku: Vieme, čo sa tam vlastne stalo! FOTO
6
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Náš portál vám ako prví ponúka ucelený náhľad do toho, čo sa vlastne na klzisku stalo, a či sa dá tohtoročná sezóna ešte zachrániť alebo už nie. Vybrali sme sa za riaditeľom Technických služieb mesta Rožňava, keďže klzisko spadá pod ich správu.

Zub času sa vyhral

Hneď na úvod nám riaditeľ Mikuláš Gregor povedal, že zimný štadión je v prevádzke už približne 30 rokov, čiže počas týchto rokov sa do technológie chladenia ľadu nijak podstatne neinvestovalo, respektíve sa neprevádzala hĺbková údržba a skrz korózie, ktorá na tých rúrach nastala, keďže je aj betón zvetraný, sa vyskytla závažnejšia porucha. „Vytvorila sa menšia dierka pod ľadom, cez ktorú unikala chladiaca látka – čpavok (amoniak). Treba však uviesť, že tento problém sme ešte v zárodku ihneď podchytili. Hneď pri zistení toho minimálneho úniku sme oslovili firmu, ktorá má na starosti likvidáciu tejto látky. Tento únik v žiadnom prípade neohrozil zamestnancov a ani obyvateľov nášho mesta,“ hovorí pre náš web Gregor.

Momentálne sa odčerpáva

O chladenie ľadu sa stará až 6 ton čpavku. Ten sa v týchto dňoch likviduje. Ako Gregor doplnil, chladiaca látka sa musí najprv z celého systému odstrániť a následne sa môžu urobiť potrebné opravy na rúrach pod ľadom. „Likvidácia potrvá približne desať dní. Momentálne čakáme aj na nacenenie opráv. Sú dve možnosti, a to čiastočná alebo úplná rekonštrukcia, ktorá pozostáva aj z iného chladenia, respektíve by sa použilo menšie množstvo čpavku. Budeme musieť čakať aj na rôzne výzvy a následne sa ukáže, aké finančné prostriedky si oprava vyžiada. Suma samozrejme záleží od rozsahu opráv a použitej technológie, budú to asi desaťtisíce eur,“ hovorí riaditeľ Technických služieb mesta.

Sezónu môže zachrániť počasie

Podľa riaditeľa Technických služieb nášho mesta sa klzisko do prevádzky spustiť ešte môže, no všetko závisí od počasia. „Ak by boli výraznejšie mínusové teploty, tak by sa klzisko otvoriť po odčerpaní čpavku aj mohlo. Avšak ľad by nechladila táto látka, jednalo by sa o takzvané prírodné korčuľovanie. Voda by tam ostala, no o zamŕzanie by sa musela postarať zima,“ dodáva pre náš web Gregor.

Ak by počasie tento rok prevádzke klziska nedoprialo, budúca sezóna by určite nemala byť ohrozená.

„Snahou Technických služieb a všetkých zainteresovaných určite bude, aby sme sezónu 2018/2019 spustli a aby bol štadión v prevádzke, nakoľko je záujem o korčuľovanie naozaj vysoký, čo ukázala aj táto sezóna, keď bolo klzisko vyťažené na 100 percent,“ dodal na záver Mikuláš Gregor.

Čo je čpavok?

Čpavok (amoniak) je zlúčenina dusíka a vodíka so vzorcom NH3. Pri bežnom tlaku a teplote je to toxický, korozívny, bezfarebný plyn s charakteristickým prenikavým, ostrým, silne dráždivým zápachom.

Akútna otrava sa prejavuje pálením a slzením očí a podráždením nosa a hrdla so záchvatmi dráždivého kašľa. Po masívnej inhalácii môže vzniknúť bronchospasmus s obštrukciou dýchacích ciest a s prechodným zastavením dýchania. Pri dlhšom pobyte v priestore s vyššími koncentráciami vzniká pľúcny edém.

Obrazom: Pod ľadom rožňavského klziska
6
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM