Peter Simon Samospráva

Radnica plánuje ďalšiu rekonštrukciu verejného osvetlenia: Pribudnúť majú LED-ky

V Rožňave by mali pribudnúť nové moderné prvky verejného osvetlenia. Tie pôvodné by mali byť nahradené technológiou LED.

Ilustračný obrázok k článku Radnica plánuje ďalšiu rekonštrukciu verejného osvetlenia: Pribudnúť majú LED-ky
Zdroj: Mesto Rožňava

Mesto Rožňava plánuje v budúcom roku rekonštrukciu ďalšej časti verejného osvetlenia v meste. Pôjde najmä o lokality, kde dochádza k častým poruchám.

„V rokoch 2006 až 2007 prebehla v meste celoplošná rekonštrukcia verejného osvetlenia. Išlo o lokality Vargove pole, ulice Šafárikova, Štítnická, Námestie baníkov, Veľký park a Čučmianska, po kúpele Vilka. V týchto lokalitách išlo o výmenu stĺpov, vedení a výmenu pôvodných osvetľovacích telies za úsporné LED osvetľovacie telesá,“ uviedol Ladislav Šalamon z odboru výstavby, územného plánovania, životného prostredia a pozemných komunikácií Mestského úradu v Rožňave.

Ďalšiu rekonštrukciu verejného osvetlenia plánujú podľa jeho slov v roku 2017.

Na základe podkladov bol spracovaný investičný návrh. „V mestách je to už akýmsi štandardom svietiť ledkovým verejným osvetlením. Toto sú vlastne opravy a tie, ktoré sú v dezolátnom stave už rovno vymeníme za úspornejšiu variantu. Je to určite potrebné vymeniť. Teraz sa teda budú robiť tie najnevyhnutnejšie opravy, avšak sa ešte prepočíta tá najlepšia varianta,“ uviedol primátor mesta Pavol Burdiga.

Časté výpadky

Presné zameranie a odstránenie podzemnej káblovej poruchy na sústave verejného osvetlenia v spevnených aj v zelených plochách bude na Vargovom poli (17 kusov), na sídlisku Juh (14 kusov) a na ulici Kyjevskej (4 ks). .

Staré nahradia LED

Prebiehať teda bude podľa dokumentu aj oprava svetelných bodov v sústave verejného osvetlenia mesta, mechanické spevnenie oceľového stožiaru, oprava dvierok, pätíc, oprava uzemnenia, poistkových svorkovníc, oprava káblových spojov. S prácami sa ráta aj na sídlisku Stred, či v Póschovej záhrade.

„V súčinnosti s miestnym prevádzkovateľom bol spracovaný vlastný rozpočtový návrh vo výške 82 980 eur s DPH, pričom cena zahrňuje taktiež náklady potrebných revíznych správ,“ uvádza prednostka Erika Mihaliková.

Na záver uviedla, že k LED svietidlám sa mesto priklonilo z dôvodu vysokej životnosti, návratnosti financií, či obrovskej úspore servisných nákladov.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM