Anton Hrachovský Rôzne

Rožňavská hvezdáreň ponúkne letné vesmírne divadlo. V hlavnej úlohe Perzeidy

Milovníci astronomických úkazov a romantiky pod hviezdami si opäť prídu na svoje. V rožňavskej hvezdárni sa budú pozorovať padajúce Perzeidy.

Ilustračný obrázok k článku Rožňavská hvezdáreň ponúkne letné vesmírne divadlo. V hlavnej úlohe Perzeidy
8
Galéria
Zdroj: TASR

Hvezdáreň v Rožňave ponúka dnes, v sobotu 12. augusta v noci, návštevníkom pozorovanie padajúcich Perzeíd. Noc padajúcich hviezd vrcholí podľa astronóma Radoslava Novysedláka vždy z 12. na 13. augusta.

„Podujatie sa začne o 20.00 h a potrvá do nedele (13.8.) do 6.00 h. Ľudia môžu vidieť, ak budú pozerať na oblohu, ako keby padali hviezdy z takzvaného radiantu. Je to bod, z ktorého tie meteory budú vylietavať. Ak bude pekné počasie, tak ich môžu vidieť aj 30 za hodinu,“ uviedol Novysedlák.

Okolo Slnka podľa neho krúži množstvo komét, ale len jedna z nich, kométa 109P/Swift–Tuttle, svojím postupným rozpadom dopĺňa meteorický roj augustových Perzeíd. Zo všetkých rojov sú práve Perzeidy najpozorovanejšie. Ľudia ich budú môcť vidieť voľným okom. Záujemcom o celonočné pozorovanie organizátor odporúča vziať si teplé oblečenie, izolačné podložky na pozorovanie ležmo a vlastné občerstvenie.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM