Správy

Skvost nášho okolia: Pozrite si slovenský Grand Canyon na FOTKÁCH a VIDEU

Tentokrát sme pre vás vybrali jedinečnú Zádielsku dolinu, ktorá je národnou prírodnou pamiatkou a veľmi obľúbenou turistickou oblasťou. Pre niekoho to možno nie je žiadna novinka, pre iných zaujímavé neprebádané miesto.

Ilustračný obrázok k článku Skvost nášho okolia: Pozrite si slovenský Grand Canyon na FOTKÁCH a VIDEU
46
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Okolie Rožňavy skrýva nádherné miesta, na ktorých sa parádne zrelaxujete a pretriedite si myšlienky.

Maličká obec Zádiel možno nie je dominantou na mape, jej okolie však skrýva nádhernú prírodu a unikátnu scenériu. Severne od obce totiž leží Zádielska dolina nazývaná aj Zádielska tiesňava.

Zádielska dolina je dlhá asi 3 kilometre, hlboká 300 m a jej šírka nedosahuje miestami ani 10 metrov. Pohľad na celú dolinu je jedinečný. Zádielska dolina od seba oddeľuje Zádielsku planinu a planinu Horný vrch.

V členitom kaňone môžeme vidieť pozoruhodné bradlá a kolmé steny. V niektorých druhoch literatúry sa vedie polemika či ide naozaj o kaňon alebo tiesňavu, nakoľko podľa štruktúry ide o tiesňavu. Používajú sa však obidva názvy. Z kamenných útvarov v kaňone zaujme svojim tvarom hlavne 105 metrov vysoká Cukrová homoľa, ktorá bola vymodelovaná erozívnou činnosťou vody. Cukrová homoľa je najvyšší vežovitý skalný útvar na Slovensku.

Pozrite si v nasej galérii úchvatné fotky a video :)

Článok pokračuje pod videom!

Zdroj: YouTube.com

Na Zádielskej planine sa nachádza Zádielske hradisko, jedno z najväčších a najstarších pravekých hradísk na Slovensku. Po dlhšej túre vás môže prekvapiť hlad ši smäd, a tak vám bude na prospech Zádielska chata, kde naplníte hladné žalúdky i uhasíte smäd. Neďaleko leží aj Hájska dolina, kde sa môžete pokochať Hájskymi vodopádmi.

Ak ste sa rozhodli Zádielsku dolinu navštíviť, najjednoduchšie sa k nej dostanete, ak odbočíte z obce Dvorníky-Včeláre, ktorá leží na ceste č.50 medzi mestami Košice a Rožňava. Čo však možno nepoteší, je vyberanie parkovného za obcou Zádiel. To je pre osobné autá spoplatnené sumou 1,50 eur, avšak na neurčitý čas.

Obrazom: Slovenský "Grand Canyon" - Zádielska tiesňava
46
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM