Peter Simon Správy

Skvosty Gemera, ktoré nám môžu závidieť: Vedeli ste toto o našich jaskyniach?

Sú vzácne, krásne a každá z nich v sebe ukrýva akýsi unikát. Neďaleko nášho mesta sa nachádza hneď niekoľko jaskýň, ktoré by mal poznať každý správny Rožňavčan.

Ilustračný obrázok k článku Skvosty Gemera, ktoré nám môžu závidieť: Vedeli ste toto o našich jaskyniach?
3
Galéria
Zdroj: TASR

Na slovenských krasových planinách a pod nimi je v súčasnosti objavených a evidovaných vyše 7100 jaskýň. Poďme sa na niekoľko z nich pozrieť bližšie.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Niet snáď nikoho, kto by nepoznal Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Jaskyňa je od roku 2000 zaradená do svetového prírodného dedičstva a jej zaľadnenie pretrváva v nadmorskej výške len 920 – 950 metrov už celé tisícročia! Kvôli nízkej teplote je do jaskyne sa potrebné poriadne obliecť. Jej teplota dosahuje od –3,8° do + 0,5°. Aj vďaka tomu v nej bolo do roku 1946 povolené korčuľovanie pre verejnosť počas celého roka! Vedeli ste, že v jaskyni kedysi trénoval aj slávny československý korčuliar Karol Divín?

Gombasecká jaskyňa

Pre tých, ktorí si netrúfajú na dlhé jaskynné túry, je ideálna prehliadka Gombaseckej jaskyne. Dĺžka prehliadky je 285 metrov, avšak kvôli tomu, že sa celá trasa prechádza dvakrát je celková dĺžka trasy 530 metrov, počas ktorej prejdete 87 schodov.

Unikátom sú tenké, duté sintrové brčky, ktoré sú vytvorené a zachované v takom rozsahu, že ich nie je možné vidieť nikde inde na Slovensku. Jaskyňa je situovaná asi 10 km južne od Rožňavy a nachádza sa pred ňou parkovisko, vďaka čomu budete mať pohodlný prístup.

Domica

Najznámejšou a najdlhšou jaskyňou Slovenského krasu je Domica. Okruh s plavbou je dlhý až 930 metrov, z toho plaviť sa budete asi 150 metrov. Jaskyňa púta pozornosť najmä vzácnymi archeologickými nálezmi či početným druhovým zastúpením netopierov.

Raritou je, že spolu s maďarskou jaskyňou Baradla vytvárajú unikátny jaskynný komplex, ktorý sa nachádza na území dvoch štátov – Slovenskej a Maďarskej republiky.

Výnimočným je aj archeologické nálezisko, pretože v nej žil praveký človek pred 5–6 tisíc rokmi. Návštevníci tak môžu vidieť aj kamenné a kostené predmety.

Perlička na záver

Ochtinská aragonitová jaskyňa predstavuje unikátny fenomén, ktorý púta pozornosť bohatosťou i rôznorodosťou aragonitovej výplne a jedinečným vznikom a vývojom podzemných priestorov. V jaskyni prejdete asi 300 metrov a 104 schodov. Takýchto sprístupnených jaskýň je na svete len veľmi málo, a preto sa môžeme pýšiť tým, že takýto unikát máme rovno na východe! Prehliadka jaskyne vám zaberie asi pol hodinku.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Rožňavy a okolia.

Foto: ilustračné

Obrazom: Hotové skvosty Gemera, ktoré nám môžu závidieť
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM