Správy

Slovenský kras neprestáva udivovať: Podzemie ponúklo nevšedné prekvapenie, FOTO

Jedinečný skvost v podzemí, ktorý nikto nečakal. Na čo natrafili ochranári v Slovenskom krase?

Ilustračný obrázok k článku Slovenský kras neprestáva udivovať: Podzemie ponúklo nevšedné prekvapenie, FOTO
4
Galéria
Zdroj: NP Slovenský kras

Na území národného parku Slovenský kras aj počas tejto zimy prebieha zimné sčítanie netopierov na zimoviskách, z ktorých mnohé svojim významom presahujú hranice Slovenska.

65 000 jedincov

Cieľom tejto každoročne prebiehajúcej akcie, ktorá sa realizuje od roku 1991 v období od začiatku decembra do polovice marca je sledovanie zmien početnosti jednotlivých druhov netopierov v rámci monitorovaných podzemných priestorov.

Ako informoval chiropterológ Štefan Matis zo správy Národného parku Slovenský Kras, najpočetnejším druhom netopiera je aj počas tejto nie príliš výraznej zimy večernica malá. Na treťom najväčšom zimovisku týchto netopierov v Európe, nachádzajúcom sa práve v Slovenskom krase bolo zaznamenaných okolo 60 000 jedincov. „Už dlhodobo je sledovaný pokles početnosti u dvoch druhov netopierov, netopiera obyčajného a netopiera ostrouchého, čo kopíruje nepriaznivý trend aj v iných krajinách Európy,“ uviedol Matis.

„Najcennejšími zimujúcimi druhmi sú podkovár južný, podkovár veľký, netopier brvitý, lietavec sťahovavý či netopier pobrežný, ktoré sa v iných pohoriach Slovenska vyskytujú mimoriadne vzácne. Podľa doterajších výsledkov v skontrolovaných jaskyniach krasu zimuje 18 druhov netopierov v celkovom počte okolo 65 000 jedincov,“ hovorí Matis.

Sčítania prinášajú aj veľké prekvapenia

Každé zimné sčítanie netopierov prinesie určité prekvapenia a nebolo tomu inak ani počas tejto zimy.

"V Jasovskej jaskyni bol zaznamenaný krúžkovaný podkovár veľký, ktorý bol označený kolegami v Maďarsku v roku 1993. Jedná sa teda o 26 a pol ročného netopiera, čo znamená, že je to najstarší jedinec tohto druhu zisteného na území Slovenska a Maďarska,"prez­radil na záver Štefan Matis.

Zimné sčítanie netopierov bude prebiehať až do polovice marca a preto kontrola ďalších zimovísk ešte môže priniesť veľa zaujímavých poznatkov. Výsledky zimného sčítania predstavujú pre odborníkov významné vstupné údaje nevyhnutné pri zabezpečovaní manažmentu a ochrany jednotlivých zimovísk a konkrétnych druhov netopierov.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Rožňavy a okolia.

Obrazom: Zimné sčítanie netopierov
4
Galéria
Zdroj: NP Slovenský kras
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM