Radka Deckerová Správy

Svetový deň bez tabaku v Rožňave: Poradňa zdravia vyšetrí v piatok fajčiarov

Posledný májový deň je Svetovým dňom bez tabaku (World No Tobacco Day). Pri príležitosti tohto dňa prichystal Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) viacero aktivít.

Ilustračný obrázok k článku Svetový deň bez tabaku v Rožňave: Poradňa zdravia vyšetrí v piatok fajčiarov
Zdroj: Webnoviny.sk

Pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku pripravil Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) viacero aktivít zameraných na prevenciu a zanechanie tabakovej závislosti. Priamo na Svetový deň bez tabaku je naplánovaný výjazd Poradne zdravia do nášho mesta. Prístrojom Smokerlýzer vám zmerajú oxid uhoľnatý (CO) vo vydychovanom vzduchu. Zmonitorovať sa môžete dať od 8.00 do 11.00 h v priestoroch autobusovej stanice.

„Na základe zistených parametrov im poskytneme individuálne odborné poradenstvo zamerané na pomoc pri zanechaní fajčiarskej závislosti, ako aj informácie o možnosti absolvovania kurzu na odvykanie od fajčenia v Poradni pre odvykanie od fajčenia na našom RÚVZ," povedala vedúca oddelenia podpory zdravia Silvia Lengová.

Cieľ akcie

Posledný májový deň stanovila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) za Svetový deň bez tabaku (World No Tobacco Day). Cieľom je poukázať na zdravotné riziká spojené so spotrebou tabakových výrobkov a na význam opatrení, ktoré sa ju usilujú znížiť. Spotreba tabakových výrobkov je totiž jediná príčina úmrtí na svete, ktorej možno predchádzať, podotkla hovorkyňa. V súčasnosti má podľa WHO fajčenie na svedomí smrť jedného z 10 dospelých na celom svete.

„Svetový deň bez tabaku sa tento rok zameriava na snahy o dosiahnutie zákazu tabakovej reklamy, propagácie a sponzorstva, ktorým sa venuje článok 13. rámcového dohovoru WHO o kontrole tabaku. Globálna tabaková epidémia zabíja v súčasnosti šesť miliónov ľudí ročne, z ktorých viac ako 600 000 sú nefajčiari umierajúci na následky pasívneho fajčenia. Ak nebudeme konať, epidémia fajčenia ročne zabije do roku 2030 viac než osem miliónov ľudí,“ konštatovala Lengová. Pokračovala, že viac ako 80 % týchto úmrtí, ktorým možno predísť, postihne ľudí žijúcich v krajinách s nízkymi alebo strednými príjmami.

Foto: ilustračné

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM