Radka Deckerová Rôzne

Tanečníci medzi nami: Energické fotografie oslavujú život

Newyorský fotograf Jordan Matter sa rozhodol zachytiť denné rutiny ľudí, ako ich nepoznáme, aby pripomenul, že život treba žiť naplno v každom okamihu.

Ilustračný obrázok k článku Tanečníci medzi nami: Energické fotografie oslavujú život
Zdroj: Webnoviny.sk

Ranná sprcha, káva na cestu, dobiehanie na autobus, poobedné nákupy, krátky oddych na lavičke – obyčajná denná rutina, ktorú zažívajú ľudia v odlišných kútoch sveta. Newyorský fotograf Jordan Matter sa ju však rozhodol zachytiť tak, ako ju nepoznáme – z pohľadu tanečníkov.

Pred tromi rokmi sa mladý Američan pustil do projektu s názvom Dancers Among Us (Tanečníci medzi nami), v ktorom sa rozhodol zmapovať oddanosť tanečníkov umeniu. Nezachytáva ich však na divadelných doskách ani na tanečných parketoch, ale na bežných miestach – na prechode pre chodcov, v hromadnej doprave, v knižniciach či v kúpeľni. „Na fotografiách sú tanečníci mimo pódia, no aj tak nemôžu zabudnúť na tanec. Je to štylizovaný spôsob, ako povedať, že tancujú neustále – aj keď nakupujú potraviny alebo kráčajú po ulici,“ uviedol Matter.

Výsledkom sú fotografie plné elánu, vášne, ľahkosti a radosti zo života, ktoré v týchto dňoch vychádzajú aj knižne pod názvom Dancers Among Us: A Celebration of Joy in the Everyday. Inšpiráciu na projekt pritom fotograf získal pri pohľade na svojho trojročného syna, ktorého pozoroval pri hre.

„Snažil som sa s ním udržať tempo, ako sa ponáral hlbšie do svojej fantázie a hry, ktorá zahŕňala len žltý plastový autobus a figúrky bez rúk. Skákal na mieste s ústami otvorenými od úžasu, búchal si do kolien, radostne reagoval na svet okolo seba, ktorý som ja nemohol vidieť, ale pre neho bol viac ako skutočný. A tak som premýšľal, čo sa stane s týmto nadšením, s touto schopnosťou byť plne prítomný v danom okamihu. Kde sú tieto okamihy čistej vášne, ktoré neustále nahrádza cynizmus, nuda a nezáujem? Chcel som vytvoriť fotografie, ktoré by zachytili svet akoby jeho očami, ľudia by boli živí v danom okamihu oslavujúc situácie a pocity každodenného života,“ vysvetlil fotograf.

Matter krátko na to navštívil tanečné vystúpenie, po ktorom vedel, že ľudia na fotografiách musia byť tanečníci: „Tanečníci sú rozprávači príbehov. Sú trénovaní na to, aby zachytili vášeň svojím telom.“

Jeho fotografie vznikali najprv len v New Yorku, neskôr precestoval celé Spojené štáty od Washingtonu, cez Chicago, Seattle až po Kaliforniu, aby odfotografoval tanečníkov v ich domácom prostredí. A hoci niektoré fotografie vďaka fascinujúcim pózam tanečníkov vyzerajú ako dorábané v programoch na úpravu fotografií, Newyorčan tvrdí, že všetky scény sú reálne. „Nepoužíval som Photoshop, trampolínu, zlepšováky ani triky. Je to len o vízii fotografa a šťastnej náhode po stlačení spúšte,“ dodal Matter.

Divákom i svojím deťom tak podľa vlastných slov zanechal odkaz, ktorý je silnejší ako akékoľvek slová: „Vychutnávajte si všetky okamihy – malé i veľké, všímajte si krásu okolo seba a buďte nažive!“

Foto: Jordan Matter

Tanečníci medzi nami: Energické fotografie oslavujú život
1
Galéria
Tanečníci medzi nami: Energické fotografie oslavujú život
13
Galéria
Zdroj: Webnoviny.sk
Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM