Peter Simon Správy

TOP lákadlá turistov v Rožňave a okolí: Návštevy aj z exotických krajín

Počet návštevníkov na Gemeri stále narastá, o čom svedčia čísla návštevnosti jednotlivých atraktivít. Čo láka turistov na našom meste? Budete prekvapení.

Ilustračný obrázok k článku TOP lákadlá turistov v Rožňave a okolí: Návštevy aj z exotických krajín
27
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Rožňavu a okolie počas turistickej sezóny navštívia tisícky turistov aj z iných kútov sveta. Často sme svedkami toho, že sa prechádzajú po našom historickom námestí, či fotia pred strážnou vežou, ktorá ponúka nádherný výhľad na celé okolie. Výšková stavba však nie je jedinou, ktorú navštívia.

Ako sme zistili, na Rožňave ich láka jednoznačne história. Niet divu, keď ju v uliciach mesta cítiť na každom kroku. Okrem mesta si turisti ešte doma na mape prezerajú a hľadajú aj iné skvosty Gemera. Vieme, ktoré sú na pretrase. „V meste jednoznačne dominuje medzi turistami Katedrála Nanebovzatia Panny Márie s obrazom najstaršieho zobrazenia baníckej činnosti v strednej Európe – Rožňavská Metercia, viac ako 100 ročné Banícke múzeum Rožňava, Renesančná mestská strážna veža zo 17 st., Biskupský palác, či historické centrum mesta,“ informoval náš web Viktor Wurn z Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Košice Región Turizmus.

Aj do neďalekej Lúčky, či temného tunela

Podľa Wurna si turisti okrem návštevy mesta plánujú aj ďalšie zastávky. Jednoznačne je to blízky historický kaštieľ v Betliari, Mauzóleum rodiny Andrássyovcov a jaskyne zapísané v zozname UNESCO. „Následne sa pýtajú na návštevu Baníckeho múzea v Rožňave, NP Slovenský kras, Evanjelický kostol v Štítniku, Husitský kostolík Lúčka a poslednú dobu aj železničný tunel Slavošovce,“ hovorí Wurn.

Na Gemer z poriadnej diaľky

„Medzi turistami prichádzajúcimi z „exotických“ zdrojových trhov možno spomenúť pár z Juhoafrickej republiky, ktorému sa lokalita zapáčila až tak, že sa chystá vrátiť sem aj počas tohto roka,“ prezrádza Viktor Wurn.

Návštevnosť stúpa

V kaštieli Betliar, ako aj v samotnom areáli, sa minulý rok natáčal kriminálny seriál TV JOJ s názvom 1890. Aj napriek tomu, že bol kaštieľ od polovice septembra až do polovice decembra pre verejnosť uzatvorený, návštevnosť kaštieľa aj tento rok podľa zistení stúpla. A to až o 10 700 návštev­níkov. Neopomenuteľnou skutočnosťou je, že vďaka spomínanému natáčaniu navštívili kaštieľ aj mnohé známe osobnosti slovenskej kinematografie. „Kaštieľ si v minulom roku pozrelo presne 67 707 návštev­níkov, až 70% zo zahraničných návštevníkov bolo z Maďarska, ďalej nasledovali návštevníci z Čiech, Poľska, či Nemecka. Priestory Mauzólea Andrássyovcov v roku 2016 videlo 9 783 návštevníkov, nárast oproti roku 2015 je o približne 2 500 návštev­níkov,“ informuje Wurn.

Dopyt aj po hrade

Počet návštevníkov na Gemeri stále narastá, o čom svedčia čísla návštevnosti jednotlivých atraktivít, aj napriek tomu, že absolútna dominanta tohto regiónu – hrad Krásna Hôrka je pre verejnosť stále neprístupná. „Návštevníkov na Gemer ťahajú aj mnohé, medzi verejnosťou obľúbené podujatia, ako napríklad Krásnohorské hradné hry, TOP podujatie programu Terra Incognita, ktoré sa minulý rok tešilo vysokej návštevnosti, navštívilo ho až 5 350 návštevníkov. Samozrejme, že pozitívny obraz o regióne dotvárajú aj mnohé ďalšie podujatia, či atraktivity,“ dodal na záver Viktor Wurn z Košice region turizmus.

Foto: ilustračné

Obrazom: Pozrite si zasnežené Námestie baníkov v Rožňave
27
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM