Peter Simon Kultúra

V Dobšinej súťažili folklóristi: Do okresného kola sa prihlásilo sedem skupín

Folklórna súťaž pod názvom Nositelia tradícií sa už stalo akýmsi zaužívaným jarným podujatím v našom regióne. Každoročne ho organizuje Gemerské osvetové stredisko v Rožňave. Tento rok sa v sále mestského kultúrneho strediska v Dobšinej na javisku predviedlo sedem skupín.

Ilustračný obrázok k článku V Dobšinej súťažili folklóristi: Do okresného kola sa prihlásilo sedem skupín
Zdroj: Dnes24.sk

Gemerské osvetové stredisko v Rožňave a mesto Dobšiná zorganizovalo okresnú súťažnú prehliadku folklórnych skupín pod názvom Nositelia tradícií. V sobotu 25. apríla 2015 sa v Mestskom kultúrnom stredisku v Dobšinej predviedlo spolu sedem folklórnych skupín, ktoré divákom predviedli svoje umenie a ukázali im niečo z Gemerských zvykov.

Ako informovala Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave, do okresného kola, ktoré je základným stupňom celoslovenskej postupovej súťaže sa prihlásilo sedem folklórnych skupín z desiatich, ktoré v okrese Rožňava pôsobia.

Súťažné kolektívy sa divákom predstavili so svojimi najlepšími programovými číslami, zvykmi, ktoré sa v ich obciach tradujú, alebo sa ich podarilo oživiť a opäť uviesť do života. „Ľudové obyčaje a tradície sa do súčasnosti uchovali vďaka zanieteným členom folklórnych skupín, ktoré pôsobia v obciach a neúnavne sa venujú oživovaniu miestnych zvykov, obohacujú kultúrny život v dedinách, reprezentujú ich pri rôznych príležitostiach, folklórnych a iných podujatiach,“ uviedla Mária Ferenczová.

Záujemcovia o folklór a tradičnú ľudovú kultúru tak zažili bohatý program v ktorom chýbali zvyky vianočné, jarné, pracovné i svadobné v podaní folklórnych skupín Bučina z Pače, Bystränky z Rožňavského Bystrého, Genšenky z Honiec, Lehoťanka z Čiernej Lehoty, Dolina z Gemerskej Polomy, Stromíš z Vlachova a Hôra z Rejdovej.

Zlaté pásmo s postupom do krajskej súťaže získala folklórna skupina Dolina z Gemerskej Polomy. Zlaté pásmo získala taktiež aj Hôra z Rejdovej, no do krajskej súťaže nepostupuje.

Foto: Mária Ferenczová

Okresná súťaž folklórnych skupín Nositelia tradícií
28
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM