Peter Simon Správy

Veľký park v Rožňave s veľkými zmenami: Pribudli stromy, čo ešte pribudne? FOTO

Jednou z priorít mesta je aj pokračovanie v revitalizácii Veľkého parku. Čo sa stihlo a čo nás ešte len čaká?

Ilustračný obrázok k článku Veľký park v Rožňave s veľkými zmenami: Pribudli stromy, čo ešte pribudne? FOTO
12
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Mesto sa pustilo do revitalizácie známej oddychovej zóny. Ako informovala Eva Valentíková, samostaný odborný referent pre regionálny rozvoj a investície v Rožňave, cieľom projektu je podľa nej vytvorenie oddychovej zóny vo Veľkom parku, ktorý je situovaný v blízkosti školských, zdravotníckych a občianskych zariadení. „Samozrejmosťou každého parku je nádherná stromová aleja. Žiaľ, z tohto parku musela byť viac ako 50 ročná brestová aleja v minulom roku odstránená z dôvodu, že bresty napadli škodcovia. Tento projekt by mal vrátiť Veľkému parku jeho krásu výsadbou nových stromov,“ prezradila Valentíková.

Názov projektu „Prvý krok pre Veľký park“. Projekt bol predložený v rámci výzvy Nadácie známej banky a schválený v júni 2016.

Park sa nachádza v pamiatkovej zóne a požiadavkou pamiatkového úradu je vysadenie lipovej aleje. Tento projekt zároveň rieši výmenu starého, časom zdevastovaného mobiliáru za nový.

„Zamestnanci mesta si pravidelne aktualizujú prehľady o vyhlasovaných výzvach rôznymi subjektmi. Jednou z priorít je aj pokračovanie v revitalizácii tohto Veľkého parku. Projekt s názvom Druhý krok pre Veľký park bol predložený do výzvy Nadácie Ekopolis v decembri 2016, avšak bol neschválený,“ uviedla Eva Valentíková.

Ako doplnila Eva Valentíková, celkový rozpočet bol vyhradený vo výške 6 836 eur a z toho zdroje mesta Rožňava vo výške 3 386 eur, zdroje – nadácia známej banky 3 500 eur. „Zo zdrojov Nadácie banky bola vyfrézovaná časť pňov po pôvodných brestoch, rovnako boli nakúpené a zasadené nové stromy, a to za dodržania podmienok pamiatkového úradu, ako náhradnú výsadbu si pamiatkový úrad stanovil lipu malolistú,“ doplnila.

Zo zdrojov mesta Rožňava bolo podľa informácií dofinancované frézovanie pňov po pôvodných stromoch parku a bol nakúpený mobiliár, čo činí 4 lavičky s operadlom, 4 lavičky bez operadla, 4 odpadkové koše. „Predpokladaný termín osadenia mobiliáru je máj-jún 2017. Mobiliár sa osadí na novovybudované spevnené podložie – odstránia sa asfaltové plochy v časti pôvodných lavičiek. Bude osadená zámková dlažba. Mobiliár bude pravdepodobne rozmiestnený v 4 skupinách, a to 1 lavička bez operadla, 1 odpadkový kôš, 1 lavička s operadlom, rovnomerne pozdĺž parku,“ prezradila na záver Eva Valentíková.

Obrazom: Vo veľkom parku pribudli nové stromy
12
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM