Správy

Vynovený turistický chodník spájajúci obec Ochtinú s jaskyňou bol slávnostne otvorený

Takmer 3 kilometre dlhý turistický chodník, spájajúci obec Ochtiná s Ochtinskou aragonitovou jaskyňou, sa po rokoch dočkal svojej revitalizácie.

Ilustračný obrázok k článku Vynovený turistický chodník spájajúci obec Ochtinú s jaskyňou bol slávnostne otvorený
6
Galéria
Zdroj: KSK

Ide o ďalší úspešný projekt podporený Košickým samosprávnym krajom (KSK) cez program Terra Incognita, ktorý bol 25. júla slávnostne predstavený verejnosti. Od tohto dňa sa obyčajný prechod lesným chodníkom zmení na príjemný zážitok, ako pre peších turistov, tak aj cyklistov.

Atraktívnejšie podmienky pre turistov

Z obce Ochtiná k Ochtinskej aragonitovej jaskyni vedie iba jediná turistická cesta, jej terén bol ešte donedávna neudržiavaný a pre návštevníkov menej atraktívny. Potrebu zlepšiť tento stav si uvedomovalo aj vedenie obce Ochtiná, preto sa v roku 2019 prihlásilo do výzvy na podporu cestovného ruchu vyhlásenou KSK, a ako úspešný žiadateľ mohli svoj zámer zrealizovať.

„Ochtiná má veľký turistický potenciál, čo bolo jedným z mnohých dôvodov, prečo projekt získal podporu z krajského dotačného programu Terra Incognita. V rámci projektu sa podarilo vyrovnať terén, pribudla oddychová zóna s prístreškom a miestami na sedenie, lavičky, relaxačné siete, informačné tabule, odpadkové koše, stojany na bicykle a detské preliezačky. Sme radi, že sme mohli prispieť k tomu, aby sme spríjemnili čas pre návštevníkov Ochtinej, ktorí sa sem vyberú, aby navštívili unikátnu jaskyňu či goticko-románsky kostol s jedinečnými freskami,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Dve trasy – pre peších aj cyklistov

Chodník má teraz dve trasy – turistickú a cyklistickú. Ako doplnil starosta obce Ochtiná Július Rusnák. „Pri revitalizácii chodníka pre peších bola znížená jeho náročnosť, aby slúžil skôr turistom, ktorí chcú v lese relaxovať a oddychovať. Pribudlo niekoľko kľudových zón, kde si ktokoľvek môže oddýchnuť. Taktiež sa zlepšilo jeho značenie, a to už od autobusovej zastávky v obci, čo uľahčí orientovať sa aj veľmi amatérskym turistom,“ hovorí Rusnák.

Dôležitosť UNESCO pamiatok a ich okolia vyzdvihla aj výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková. „Ochtinská aragonitová jaskyňa patrí medzi 18 pamiatok UNESCO dostupných do 100 minút autom z Košíc. Predstavuje unikátny prírodný fenomén a je jedinou svojho druhu v Európe. Atraktivita samotných pamiatok je veľmi dôležitá, no rovnako dôležité je aj ich okolie. Realizácia projektov, akým je obnova chodníka z Ochtinej, je preto aj z našej strany veľmi vítaná,“ uviedla.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Foto: ilustračné

Obrazom: Ochtinská aragonitová jaskyňa je jedinou svojho druhu v Európe
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM