Peter Simon Správy

Záchrana v poslednej chvíli: Sysle v našom okrese si už užívajú teplo naplno

V Slovenskom krase sa nachádza ohrozená populácia sysľov. Niečo sa však podarilo. Minulý rok sa prebrali už koncom februára, ako sa im darí teraz?

Ilustračný obrázok k článku Záchrana v poslednej chvíli: Sysle v našom okrese si už užívajú teplo naplno
Zdroj: TASR

Za posledné dva roky sa podarilo v rámci projektu LIFE Energia obnoviť populácie sysľov na dvoch lokalitách v Slovenskom krase.

Sysle pasienkové sa tento rok prebudili zo zimného spánku neskôr. „Pre dlhšie trvajúcu zimu sa prebrali trochu neskôr – minulý rok to bolo už koncom februára, tento rok sa prvé sysle prebrali 3. marca,“ hovorí Ervín Hapl z Ochrany dravcov na Slovensku. V minulosti bežný druh, je v súčasnosti na Slovensku ohrozený. Za posledné dva roky sa podarilo v rámci projektu LIFE Energia obnoviť populácie sysľov na dvoch lokalitách v Slovenskom krase.

Prvé jarné lúče zobudili zatiaľ 80 sysľov v Gemerskej Hôrke a desať sysľov v Hrhove, postupne budú vstávať ďalšie.

Syseľ predstavuje veľmi dôležitú korisť pre orla kráľovského a sokola rároha. „Patrí medzi druhy, ktoré zimu prečkávajú tzv. pravým zimným spánkom (hibernáciou) – pred zimou sa poriadne vykŕmia a chladné dni s nedostatkom potravy prespia vo svojich norách. Aj túto sezónu budeme pokračovať v potrebných opatreniach tak, aby sme obe populácie stabilizovali,“ povedal Hapl.

Na oboch spomínaných lokalitách rozširujú od roku 2015 rozlohu, kde môžu sysle žiť. „Jednak vyčistením plochy od náletov drevín a krovín a tiež kosením s použitím špeciálneho traktora zakúpeného v rámci projektu. Sysle tiež prikrmujeme – najmä pred zimou alebo na jar, keď sa preberú zo zimného spánku. V prípade Gemerskej Hôrky sme prišli doslova v poslednej chvíli – bolo tu už len posledných pár jedincov, ktoré by bez pomoci človeka s najväčšou pravdepodobnosťou v nasledujúcich dvoch – troch rokoch vyhynuli,“ skonštatoval Hapl.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM