Peter Simon Správy

Známe stredisko v okrese Rožňava bilancuje: Aká bola uplynulá sezóna?

Známe zimné stredisko v našom okrese sa každoročne naplno pripravuje na nápor priaznivcov zimných športov. Nebolo tomu inak ani tento rok. Ako hodnotia prevádzkovatelia uplynulú sezónu?

Ilustračný obrázok k článku Známe stredisko v okrese Rožňava bilancuje: Aká bola uplynulá sezóna?
35
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Množstvo priaznivcov zimných športov, teplé občerstvenie zábava a rekreácia. Toto všetko neodmysliteľne patrí k zimnému obdobiu. Počas studených zimných dní do strediska pri obci Vyšná Slaná prúdia stovky obyvateľov nášho okolia. Nás zaujímalo, ako hodnotia prevádzkovatelia tú uplynulú zimu. Majitelia najväčšiu návštevnosť zaznamenali počas víkendov. V obľube je však stále viac aj večerné šantenia na svahu.

„Uplynulá sezóna bola po dlhšej dobe jedna z najlepších, hlavne čo sa týka jej dĺžky. Lyžovať sme začali 17. decembra a posledná sa uskutočnila 10. marca. Počasie zohralo veľkú rolu. Bolo mrazivo, ale užili sme si veľa slnečných dní. To malo pozitívny vplyv na návštevnosť,“ hovorí pre náš web majiteľ strediska na Gemeri, Vojtech Eltschläger (50).

Pred sezónou začali intenzívne zasnežovať. To znamená deň aj noc. Prvé delá spustili od 1. decembra minulého roku. „Počas prevádzkovania vlekov nie je možné zasnežovať, takže sa zasnežovalo len po skončení lyžovačky,“ informuje Eltschläger.

Ako dodal, keďže sú malé regionálne stredisko, najviac návštevníkov bolo z okresu Rožňava, Košice, Revúca. „Svoje početné zastúpenie mali aj Maďari, najmä cez víkendy ich bolo pomerne dosť. Prišli aj Poliaci ,Češi a aj Ukrajinci,“ hodnotí návštevnosť majiteľ strediska.

Najväčšou novinkou bola tento rok požičovňa lyží, ktorá je vybavená novými lyžami, lyžiarkami a prilbami. Dali sa požičať aj modely lyží vyššej triedy – VIP lyže pre náročných lyžiarov.

„Vážnejšie úrazy sme nemali, čo nás veľmi teší. Zaznamenali sme tri menšie úrazy a to zlomená kľúčna kosť a 2× rezná rana od hrany lyže, takže nič vážne,“ dodáva Vojtech Eltschläger.

Po sezóne pre majiteľov práca v stredisku určite nekončí. „Treba pripraviť vleky, zasnežovanie a aj snežné pásové vozidlo na ďalšiu sezónu. Následne odkontrolovať technický stav a hlavne ich pripraviť na kontrolu revíznych technikov, aby im bolo povolené prevádzkovanie v ďalšej sezóne. Ďalej podľa potreby treba vyrezávať porast okolo lyžiarskeho vleku a vyčistiť odvodňovacie kanály zo svahu. Čistí sa aj zberná nádrž na vodu na zasnežovanie,“ hovorí majiteľ o tom, čo sa deje po tom keď stredisko opustia poslední nadšenci snehu.

„Stredisko je k dispozícii aj v lete. Konajú sa tam detské tábory, školy v prírode a podobne. Zatiaľ čo sa týka plánov na ďalšiu sezónu, všetko závisí od výšky investovania do opráv existujúcich technických zariadení. Prebieha výmena starej techniky za novú, presnejšie sa to dotkne snežných diel,“ povedal na záver Vojtech Eltschläger.

Foto: ilustračné

Obrazom: Pozrite si, ako to vyzeralo na Júliuse posledný deň roku 2016
35
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM