Miroslav Pomajdík Správy

Spišská v boji s horúčavami: Žiaci sa sťažujú na dusno, primátor zmenil šatník

Už niekoľko dní máme v Spišskej veľmi teplé počasie, z ktorého nie sú všetci obyvatelia Spišskej veľmi nadšení, hlavne pre starších ľudí je to veľká záťaž. Mladšie ročníky sa zase sťažujú na to, že pri takom teple to človeku veľmi nemyslí.

Ilustračný obrázok k článku Spišská v boji s horúčavami: Žiaci sa sťažujú na dusno, primátor zmenil šatník
Zdroj: TASR

To, že zažívame naozaj horúce dni môžeme vidieť aj pri obliekaní našich funkcionárov mesta. Primátor Ján Volný pri oficiálnych návštevách začal preferovať biele ľahšie obleky s krátkou košeľou bez kravaty. Pracovníčky mesta sa objavujú v krémových, vzdušných kostýmoch s kombináciou kratšej sukne.

Študenti to majú obzvlášť ťažké

Veronika je počas týchto dní vo veľkom strese, lebo s letom je spojené aj uzatváranie známok pre študentov. Je žiačkou Gymnázia na Školskej ulici a aj dnes v škole absolvovala niekoľko písomiek a odpovedí. „Je to naozaj príšerné, takéto horúčavy zvyšujú môj dennodenný stres, lebo pri takom teple sa nedá ani poriadne pripravovať na záverečné skúšky v škole. Túto noc som ani poriadne nespala, celá prepotená som sa niekoľkokrát za noc zobudila a od štvrtej ráno som už nezaspala,“ posťažovala si Veronika a dodala, že v škole to nie je o nič lepšie a to teplo je tam naozaj na nevydržanie .

Aj ďalší oslovení študenti sú na tom rovnako. Najviac ich štve to, že namiesto trávenia času pri vode, musia poriadne zarezávať v škole. „V triede máme tak dusno, že nemôžem ani poriadne rozmýšľať. Človek sa v týchto dňoch potí dvojnásobne a to pred tabuľou pri odpovedi, alebo písomke a aj z tohto tepla. Po škole sa pôjdem určite schladiť na kupko, dohodli sme sa spolužiakmi, tak sa na to už teším,“ povedal Ivan študujúci tiež na Gymnáziu na Školskej ulici.

Pizze sa je menej

Vodiči to majú v Spišskej taktiež veľmi ťažké. Oslovili sme aj Erika, ktorý roznáša pizzu na svojom aute pre miestnu pizzériu. „V týchto veľmi teplých dňoch majú ľudia akosi menšiu chuť aj na pizzu. Sám cítim, že je to slabšie a roznesiem menej pizze, ako po iné dni a tým mám aj nižšie tringelty, čo ma veľmi neteší, ale zase sa aspoň menej potím v aute. Je to tam riadna pekota, no má to jednu výhodu, že aj keď meškám s donáškou, tak pizza je napriek tomu vždy teplá, ako by ste ju vytiahli práve z pece,“ konštatuje s humorom Erik. Ľudia si podľa Erika teraz objednávajú ľahšie pizze, kde je veľa zeleniny a odber tých pikantnejších, či s veľkým podielom mäsa trochu ustúpil.

Zmrzlina ide na dračku

Najväčší nátresk zaznamenávajú zmrzlinári. Podľa ich slov, najviac zmrzliny sa začína predávať po 12-tej hodine, kedy si ľudia po dobrom obede prídu vychutnať zmrzlinu. „V týchto hodinách začínajú prichádzať aj školáci, najprv tí mladší a s pribúdajúcimi hodinami prichádzajú zase starší. Absolútne najviac ľudí chodí ku nám po 16-tej hodine, kedy sa prichádzajú schladiť pracujúci po úmornej šichte a vtedy sa nám začínajú vytvárať doslova fronty,“ povedala nám mladá brigádnička v cukrárni. Dodala tiež, že najväčší záujem je o ovocné zmrzliny, ako jablko, citrón, či malina, no čokoládová sa predáva podľa nej vždy dobre, napriek tomu aké je vonku počasie. „Ja zmrzlinu veľmi neobľubujem, radšej si skočím na dobré pivečko do miestnej krčmy. Terasy to nie, tam je príliš teplo, len v krčme nájdete tu optimálnu klímu na vychutnanie si borovičky s pivom, “ povedal nám pán Alojz Slanina.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM