JAB Rôzne

Bude patriť medzi top rozhľadne Slovenska: Nad Levočou vyrastie 36-metrová veža

S výstavbou vyhliadkovej veže začnú na jar a veža bude patriť medzi top rozhľadne na Slovensku. Postavená bude tak, že dažďová voda zo strechy odtečie do mora.

Ilustračný obrázok k článku Bude patriť medzi top rozhľadne Slovenska: Nad Levočou vyrastie 36-metrová veža
1
Galéria

Už onedlho vyrastie na skok od Spišskej nová dominanta Levoče a Levočských vrchov. O postavenie vyhliadkovej veže úctyhodnej výšky sa postará Združenie turizmu Levoča. Veža bude stáť v nadmorskej výške 1 250 metrov na južnom vrchole Javoriny – medzi domácimi známom aj ako Marčulina.

Ideálne miesto

„Myšlienka postaviť na tomto mieste rozhľadňu sa rodila už skôr. Navrhovali sa aj ďalšie miesta, ale treba povedať, že žiadne z nich nespĺňalo kritéria Marčuliny. Po viacerých rokovaniach na Mestskom úrade v Levoči sa nakoniec podarilo výstavbu rozhľadne podporiť. Veď asi niet krajšieho výhľadového miesta v tomto pohorí, ako tento vrchol," povedal pre Dnes 24 štatutár združenia Ernest Rusnák.

Ako priblížil, už teraz aj bez veže je zo spomínaného vrcholu kruhový rozhľad do vzdialenosť cez 150 kilometrov. „Vrchol, ale už zarastá mladými stromami a tento výhľad sa čoskoro stratí. Význam Marčuliny je o to väčší, že prechádza ním európske rozvodie Čierneho a Baltického mora," doplnil s tým, že jeho návrhom bolo ísť do takej výšky, aby sa v budúcnosti dostali nad koruny stromov.

7 podlaží

A tak vznikol projekt veže, ktorá bude podľa jeho slov kombináciou železobetonového prízemia, kovového točitého schodištia a dreva. Výška veže bude 35,73 metrov, bude mať 7 podlaží, z toho bude 5 drevených s výškou každého rovných päť metrov.

„Posledné podlažie je vo výške 27,78 m nad terénom čo zaručuje široký rozhľad aj o niekoľko rokov, keď stromy dosiahnu maximálnu výšku. Postavená bude tak, že dažďová voda zo západnej strany strechy odtečie do Baltického mora a z východnej strany zase do Čierneho mora," ozrejmil E. Rusnák.

Celkový rozpočtový náklad na výstavbu je 164 729 eur a bude patriť medzi top rozhľadne na Slovensku. Investorom výstavby je spomínané Združenie turizmu Levoča a po 20 rokoch prejde bezplatne do majetku mesta.

S výstavbou začnú na jar

„Peniaze na 1. etapu prác vo výške 49 995 eur boli schválené z projektu cezhraničnej spolupráce Interreg V – A Poľsko – Slovensko 2014–2020. So stavebnými prácami sa začne už v jarných mesiacoch tohto roku. Súčasťou prác tejto etapy bude aj posilnenie rozvoj infraštruktúry na Jakubskej ceste, ktorá bude prechádzať v blízkosti veže," dodal autor myšlienky s tým, že na výstavbu 1. etapy je už vydané aj právoplatné stavebné povolenie.

Absolvent cestovného ruchu chce pritiahnuť touto stavbou viac turistov. „Svojou celkovou výškou to bude ozaj rozhľadňa. Máme ich na Slovensku už pomerne veľa, ale väčšina sú do výšky približne 10 metrov. Mnohé sú na takých miestach, kde ani nie sú potrebné. Marčulina je miesto, kde postupne vyrastie les a tak rozhľadňa je tu opodstatnená," uzavrel Rusnák.

Nákres vyhliadkovej veže nájdete aj v našej galérii.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Nad Levočou začnú na jar s výstavbou vyhliadkovej veže
1
Galéria
Zdroj: E. Rusnák
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM