Rôzne

Chrániť mladé stromčeky pred zverou pomôže sieť oplôtkov: Tie pribúdajú v lesoch na Spiši

Náklady vo výške 2800 eur na vybudovanie oplôtka, ktorým lesníci chránia mladú lesnú kultúru na ploche jedného hektára, sa do troch až štyroch rokov vrátia.

Ilustračný obrázok k článku Chrániť mladé stromčeky pred zverou pomôže sieť oplôtkov: Tie pribúdajú v lesoch na Spiši
Zdroj: Dnes24.sk

Sieť oplôtkov, ktoré budujú lesníci zo spoločnosti Pro Populo Poprad v lesoch Spišského biskupstva, má chrániť mladé lesné kultúry pred zverou. „Na rôznych miestach všetkých štyroch správ lesov tak vytvárame banku genetického materiálu pre budúce lesy. Sieť oplôtkov považujeme za jedinú účinnú možnosť, ako ochrániť jedľu a cenné listnáče pred odhryzom zverou a jediný prostriedok, ako sa môžu tieto dreviny v dostatočnom množstve rozšíriť aj do ostatných častí lesných porastov,“ objasnil vedúci lesnej výroby Tomáš Hutyra.

Podľa neho ani zvýšený odstrel zveri nerieši problém obrovského rozsahu škôd, ktoré dokáže zver spôsobiť na mladých lesných kultúrach, najmä so zastúpením jedle, javora, brestu, duba či lipy. „Dôvodom je, že nie vo všetkých poľovných revíroch venujú regulácii počtu zveri dostatočnú pozornosť,“ skonštatoval Hutyra.

V tomto roku vybudovali lesníci z Pro Popula osem kilometrov oplôtkov a vynaložili na tento účel takmer 57 000 eur. Celkovo sa na území správ lesov Spišská Teplica, Spišské Bystré, Spišské Podhradie a Hranovnica nachádza 25 oplôtkov, ktoré chránia 33 hektárov mladých lesných kultúr.

„Náklady vo výške 2800 eur na vybudovanie oplôtka, ktorým chránime mladú lesnú kultúru na ploche jedného hektára, sa nám do troch až štyroch rokov vrátia. Ďalšie náklady sú len na vyžínanie maximálne v prvých troch rokoch, ktoré zabezpečujeme raz do roka, podľa stavu vegetácie,“ doplnil Hutyra s tým, že na niektorých expozíciách v oplôtkoch nie je vyžínanie vôbec nutné, pretože v suchých obdobiach vytvorí tráva sadeniciam vhodný tieň. Náklady na hektár na vyžínanie okolo stromčekov je 140 eur, pri vyžínaní celej plochy je to 250 eur.

Pravidelne, aspoň raz týždenne, je potrebné kontrolovať stav oplotenia a opravovať prípadné poškodenie. „Po desiatich rokoch môžeme oplôtok odstrániť a pletivo zrolovať, pretože javor za ten čas výškovo tak odskočí, že chrániť ho oplôtkom už nie je potrebné,“ objasnil Hutyra.

Keď dosahujú sadenice javora výšku dva až dva a pol metra, podsádzajú ich lesníci po troch až štyroch rokoch v oplôtkoch jedľou, ktorá je takisto mimoriadne atakovaná zverou a potrebuje, aby bola pred jej ňou dostatočne uchránená. Odrastené sadenice javora zároveň vytvoria pre jedľu potrebný tieň a navyše, jedľa do lokalít definovaných hospodárskym súborom lesných typov prirodzene patrí.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah zo Spišskej a okolia.

Videli ste? Na Hrebienku otvorili aj tento rok ľadový dóm, čím odštartovali zimnú sezónu.Viac vo videu.

Zdroj: Dnes24.sk

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM