Martin Sýkora Správy

Hrhovčanov si všimla Európa: Dostanú mimoriadnu cenu

Obec Spišský Hrhov nezmizla z európskej mapy, práve naopak. Obnova obce neostala nepovšimnutá a dočká sa mimoriadneho európskeho ocenenia.

Ilustračný obrázok k článku Hrhovčanov si všimla Európa: Dostanú mimoriadnu cenu
Zdroj: Dnes24.sk

Obec Spišský Hrhov v okrese Levoča získala v súťaži Európska cena obnovy dediny mimoriadnu cenu za spolužitie všetkých skupín obyvateľstva v obci. Ocenenie bolo v histórii európskej súťaže udelené historicky prvýkrát. O titul Európskej ceny obnovy dediny sa uchádzalo 24 obcí z 11 krajín. Po návštevách všetkých obcí sa hodnotiaca komisia na záverečnom trojdňovom stretnutí v Mníchove rozhodla, že víťazom sa stala rakúska obec Fliess, ktorá zaujala najmä príkladným rozvojom.

Komisia v trojčlennom zastúpení navštívila obec Spišský Hrhov 14. júna. „Členov komisie zaujala obecná firma, spolužitie rómskeho a väčšinového obyvateľstva, bohatý remeselný a folklórny život, citlivo navrhnutý areál školy, služby a inštitúcie v obci,“ uviedla manažérka pre komunikáciu a PR Slovenskej agentúry životného prostredia Iveta Kureková. Na záver návštevy členka komisie Marija Markes zhodnotila, že Spišský Hrhov je príkladom dediny, kde je vidieť, ako sa spolužitím a spoluprácou dá fungovať. „Už na zaslaných podkladoch bolo zrejmé, že ide o zaujímavú obec. Ciele dosiahli skôr, než plánovali. Je dôležité si pomáhať, navzájom spolupracovať a podporovať talenty,“ dodala Markes.

Obec Spišský Hrhov prežila v druhej polovici minulého storočia ťažké obdobie, čo sa prejavilo na klesajúcom počte obyvateľov a takmer 100-percentnej nezamestnanosti. „Najdôležitejší cieľ na spoločnej ceste do budúcnosti je začleniť rómsku komunitu, umožniť a vysoko oceniť vzájomné spolunažívanie obyvateľov,“ uviedla Kureková. Slávnostné odovzdávanie ocenení sa bude konať 8. – 10. septembra v maďarskej obci Tihany na brehu jazera Balaton.

Foto zdroj: spisskyhrhov.info

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM