Rôzne

Kalvária od Majstra Pavla je v rukách reštaurátora: Odhalil aj jedno z tajomstiev!

Na obnove spišskonovoveskej Kalvárie, ktorá je dielom Majstra Pavla z Levoče, v súčasnosti pracujú v reštaurátorskom ateliéri v Spišskom Podhradí.

Ilustračný obrázok k článku Kalvária od Majstra Pavla je v rukách reštaurátora: Odhalil aj jedno z tajomstiev!
Zdroj: Dnes24.sk

„V rukách Štefana Siváňa dostáva súsošie opateru, aká mu, vzhľadom na jeho hodnotu, zaslúžene patrí,“ uviedol Tomáš Repčiak z Mestského úradu v Spišskej Novej Vsi.

Odhalené tajomstvo

Dielo Majstra Pavla z Levoče z roku 1520 už absolvovalo skenovanie v spišskonovoveskej nemocnici a teraz ho reštaurátori zbavujú ďalších poškodení. Podľa reštaurátora je drevo vo vnútri rozožraté červotočom predovšetkým v spodných častiach sôch. Preto ho bolo potrebné nanovo impregnovať spevňovacím prostriedkom. „Je už dokončené čistenie sôch, v súčasnosti prebieha tmelenie, nasledovať bude ešte retuš a zjednocovanie povrchových vrstiev tzv. pozlacovacími technikami a farebnou retušou,“ priblížil Siváň.

Reštaurátor počas obnovy odhalil aj niektoré z tajomstiev súsošia. Na zriasenej časti rúcha odevov sa našlo pôvodné sfarbenie už skôr, ale na inkarnátoch, čo je farebná úprava odhalených častí tela, ju objavili až teraz.

Takéto sú plány

Verejnosť bude môcť uzrieť zrekonštruované súsošie prvý raz zhruba o mesiac, kedy ho predstavia na Bratislavskom hrade. Výstava Majster Pavol z Levoče – zlato a ruky v službách ducha, tu bude inštalovaná od 5. decembra a okrem Kalvárie z Kostola Nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi, budú môcť návštevníci vidieť aj ďalšie originály tohto významného slovenského umelca. Všetky vystavené artefakty by mali dokresľovať dobu, v ktorej Majster Pavol žil a tvoril.

Spišskonovoveská kalvária, ktorá bola pôvodne umiestnená vo víťaznom oblúku a neskôr je presunuli na južnú stenu kostola, sa vráti späť domov na Spiš pred Veľkou nocou.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM