Kultúra

Koniec letných prázdnin ukončia Dni mesta: Tentokrát sa budú niesť v duchu 60. a 70. rokov

Bohatý kultúrny program, veľa zaujímavých noviniek aj trh ľudových remesiel. Toto a ešte viac môžete zažiť už o pár dní na Dňoch mesta v Spišskej Novej Vsi.

Ilustračný obrázok k článku Koniec letných prázdnin ukončia Dni mesta: Tentokrát sa budú niesť v duchu 60. a 70. rokov
Zdroj: Dnes24.sk

Dni mesta Spišská Nová Ves a 21. ročník Trhu ľudových remesiel, na ktoré finančne prispel Košický samosprávny kraj, už neodmysliteľne patria k záveru leta.

Pre najmenších

Pre tých najmenších je pripravené množstvo rozprávok či už na hlavnom pódiu pred budovou Reduty v podaní Divadla Babadlo alebo v tzv. „detskom kútiku“ pri budove Cirkevného gymnázia Štefana Mišíka. Tam ich čaká kopec zábavy a hier v podaní Divadla z domčeka.

Čítajte tiež: FOTO a VIDEO: Ženy aj muži sa pokúsili prekonať slovenský rekord v behu na opätkoch

Vďaka spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Košický kraj budú mať deti možnosť prežiť viacero príbehov odohrávajúcich sa na známych miestach Ukrajiny a Slovenska (aj na Spišskom hrade), a to všetko v jednej divadelnej hre s názvom Divotvorný balón. Navyše, deti budú mať možnosť vyhrať rôzne ceny a zapojiť sa do rôznych interaktívnych hi­er.

Festival chodúliarov

Tento rok sa uskutoční i akýsi malý festival umelcov – chodúliarov. Stretnúť budete môcť najvyšších remeselníkov, Cetku Helen, ktorá všetko vie a všade bola. Mlčanlivá tajomná postava Efreet zaujme svojou nehybnou a nalíčenou tvárou. Naopak, obrie postavy s obrími rukami budú šíriť veselú náladu. Pre dospelých Divadlo na Vysokej nohe odohrá čierno-humorné Panoptikum hrôzy o žene, ktorá mala úsmev krajší ako Mona Lisa a úsmevné predstavenie Kabinet Dr. Van Helsinga odohrávajúce sa v sanatóriu pre talentované a stratené duše.

Čítajte tiež: Zábery z kategórie nevšedné: Fotograf zo Spišskej vytvára diela plné fantázie

Chýbať nebudú ani vtipné a napínavé žonglérske predstavenia, akrobatická komediálna show, živé sochy v štýle Pop art a exhibičné vystúpenia našej skupiny historického šarmu JAGO. Aj tento rok Peter Karpinský pripravil historickú mozaiku úsmevných príhod z obdobia budovania socializmu s názvom Zo zápisníka kultúrneho referenta v podaní Divadla teátralnej skratky. V piatok večer pozývame návštevníkov do lampiónového sprievodu. V sobotu k nám opäť zavítajú obľúbené historické automobily, keďže trasa účastníkov Spišského zrazu veteránov Šuňava 2016 vedie aj cez naše mesto. Uskutoční sa aj tzv. Autokoncert v podaní Old time band Funny Fellows.

Viac ako stovka remeselníkov

No, a keďže tento rok sú hlavnou témou dní mesta 60.-te a 70.-te roky minulého storočia, nemôžu chýbať ani tance v podaní skupiny Credance a koncerty pripomínajúce tieto časy. Revivalová skupina ABBORN sa predstaví v svetovo uznávanej ABBA SHOW, ktorú videlo počas 15-tich rokov ich pôsobenia na zahraničných pódiách viac ako 500 000 divákov. V programe Le Femme & Hit band zaznejú hity doby, ktorej sú tohtoročné dni mesta venované.

Čítajte tiež: V susedných Smižanoch sa budú lúčiť s letom: Na čo všetko sa môžete tešiť?

Nemôže preto chýbať ani skupina The Backwards, slovenskú hudobnú scénu bude reprezentovať skupina Prúdy s Paľom Hammelom. V rámci 21. ročníka Trhu ľudových remesiel sa predstaví viac ako stovka remeselníkov. Chýbať nebudú ukážky spracovania ľanu, výroby šindľov, keramiky, tkania, kováčskeho remesla a veľa ďalších či už tradičných, ale i tých novodobejších.

V piatok i sobotu budú vo večerných hodinách k dispozícii večerné výstupy na najvyššiu kostolnú vežu Slovenska. V nedeľu sa uskutočnia v jazdeckom areáli vedľa Ferčekoviec tradičné jazdecké preteky Cena Spiša.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM