Miroslav Pomajdík Samospráva

Jarné práce v plnom prúde: Veľké kosenie aj výsadba 20 000 letničiek po celom meste

V Spišskej sa začalo s kosením už v polovici mája, kedy sa ako prvé trávnaté plochy kosia v centre mesta a potom sa prechádza k hlavným vstupom do mesta a pokračuje sa ulicami v severnej časti námestia a postupne sa prechádza na južné ulice námestia až na Ferčekovce, Nov. Hutu a Sad Mládeže.

Ilustračný obrázok k článku Jarné práce v plnom prúde: Veľké kosenie aj výsadba 20 000 letničiek po celom meste
Zdroj: TASR

Veľké kosenie mesta prebieha v obytných zónach väčšinou 3-krát a centrálny park 6 až 10-krát za sezónu. Všetko je to podmienené počasím a financiami. Väčšinou sa prvá kosba vykonáva v máji, potom v júli a septembri. „Kosenie v meste sa realizuje zmluvnými partnermi: Brantner Nova, s. r. o., Drabochs, Arbo-Spiš, s. r. o., A-Les servis. Na sídlisku Tarča vykonáva práce firma Arbo-Spiš, s. r. o., na Mieri firma Drabochs a na Západe A-Les servis.“ informovala Edita Sýkorová z Mestského úradu v Spišskej Novej Vsi.

Na kosenie je nasadených aj osem pracovníkov zo Strediska ručného čistenia oddelenia komunálneho servisu mestského úradu. Rozdelenie financií z mestskej kasy na úpravu zelene a kosenie v roku 2013 bude nasledovné : CMZ, Ferčekovce, Nov. Huta, Sad Mládeže – 144 450 eur, sídliská Mier – 44 170 eur, Tarča – 41 750 eur a Západ – 27 250 eur.

Výsadba drevín sa odkladá

Pre zlé počasie sa výsadba nových drevín odložila z jarných mesiacov na jeseň. „V mesiacoch máj a jún bola a ešte aj bude realizovaná náhradná výsadba – ide o výsadbu za vyrúbané stromy v minulosti na základe právoplatných rozhodnutí (javor, kanzan-čerešňa, ozdobná sakura a pod.),“ dopĺňa Edita Sýkorová. V máji sa po celom meste vysadilo zhruba 20 tis. kusov letničiek.

V mesiacoch máj a jún sa realizuje orez stromov v centrálnom parku a v aleji na Letnej ul. “Ide o orez suchých, poškodených a zle vyvinutých konárov, odľahčenie a presvetlenie koruny, zabudovanie viazaní z dôvodu zabezpečenia bezpečnosti pohybujúcich sa osôb pod stromami,“ uzatvorila Edita Sýkorová.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM