JAB Rôzne

Krásne zážitky na bicykloch: 5 tipov na zaujímavé cyklotrasy v okolí Spišskej

Oddýchnete si a aj zlepšíte svoju kondíciu. Krása prírody v okolí Spišskej Novej Vsi sa dá vychutnať aj na bicykli. Tu je 5 tipov na zaujímavé trasy.

Ilustračný obrázok k článku Krásne zážitky na bicykloch: 5 tipov na zaujímavé cyklotrasy v okolí Spišskej
Foto: Erik Bojničan / Zdroj: Dnes24.sk

S rodinou do Slovenského raja

Nenáročná, rodinná cyklotrasa poskytuje relax a ochutnávku Slovenského raja ako aj výhľady na Spišskú či okolie. Je malým prímestským okruhom a takmer celá vedie mimo cestnej premávky.

Celková trasa je dlhá necelých dvadsať kilometrov a vedie cez Košiarny briežok, Bikšovu lúku, okolo lesného potôčika Lesnica až k ústrednej turistickej orientácii na Čingove, pri ktorej vás upúta balvan s textom „Národný park Slovenský raj 1988“.

Značka vás dovedie až na vrchol terénnej vlny, z ktorej si môžete vychutnať panoramatický výhľad na mesto Spišská Nová Ves, obec Smižany a veniec Levočských či časť Volovských vrchov. Cez Smižiansku Mašu sa vrátite opäť do Spišskej Novej Vsi.

Celá trasa: Spišská Nová Ves – sídlisko Mier- Košiarny briežok – Nad Lesnicou – Čingov, ústredná orientácia – Čingov, rázcezstie – Smižianska Maša – Spišská Nová Ves

Bicyklom po zvršku bývalej banskej železničky

Stredne náročná cyklotrasa je dlhá 35 kilometrov. Trasa okruhu je pútavá nielen historickými pamiatkami v Markušovciach, ale aj prírodným bohatstvom v údolí Markušovskej doliny, či pod Trubačovcom, slávnou históriou baníctva na Spiši . Cestou vás zavedie po zvršku bývalej úzkorozchodnej baníckej železničky k torzu aglomeračnej pražiacej pece v Bindte.

Oddych si môžete dopriať pri zrekonštruovanej banskej zvoničke, alebo pred zjazdom do Tepličky zaujímavými výhľadmi na časť Hornádskej kotliny a na Vysoké Tatry. Štart a cieľ cykloturistického okruhu je pred železničnou stanicou v Spišskej Novej Vsi.

Celá trasa: Spišská Nová Ves, žel. Stanica – Madaras – Pod Tepličkou – Markušovce – Oľše – Bindt Bindt-Šuferland – Šafárka – Roveň –Teplička- Pod Tepličkou – Madaras – Spišská Nová Ves

Prírodné úkazy aj historické pamiatky

Trasa okruhu je pútavá nielen historickými pamiatkami v Markušovciach, ale aj prírodným bohatstvom v údolí Hornádu. Vedie okolo prírodnej zaujímavosti takzvanej Šikľavej skaly. Tento 300 metrov dlhý a 40 metrov vysoký skalný útvar so stále kvapkajúcou (niekedy tečúcou) vodou je súčasťou územia európskeho významu.

Cestou na vás čaká aj ďalšia zaujímavosť a tou je prírodná rezervácia Galmuská tisina. Cyklotrasa vedie aj cez obec Poráč známej zachovalými prvkami ľudovej architektúry. Pri zjazde do Matejoviec sa môžete pokochať zaujímavými výhľadmi na časť Hornádskej kotliny a na Vysoké Tatry. Štart a cieľ cykloturistického okruhu je pred obecným úradom v blízkosti Markušovského kaštieľa a jeho dĺžka je 45 kilometrov.

Celá trasa: Markušovce – Oľše – Matejovce nad Hornádom – Chrasť nad Hornádom –Vítkovce – Olcnava – Blatná – Za horou – Galmus – Ploštiny – Poráč – Matejovce nad Hornádom – Oľše – Markušovce

Okolo Slovenského raja

Ide o cyklisticky náročnú trasu najmä svojou dĺžkou a prevýšením. No zážitky sú o to intenzívnejšie. Cyklotrasa prechádza striedavo málo a zároveň aj bohato navštevovanými časťami Slovenského raja a umožňuje prístup ku ozajstným skvostom severnej a južnej časti Slovenského raja.

Okruh začíname v Spišskej jeho dĺžka je 83 kilometrov. Okrem panoramatický výhľadu na Vysoké Tatry, obec Smižany, Levočské a časť Volovských vrchov či pôsobivých tiesňav Slovenského raja vás cestou určite upúta na Kopaneckých horských lúkach poriadna rarita. Nachádza sa tu totiž veľké množstvo druhov kvitnúcich rastlín, ktoré majú svoje čaro je tu totiž najvyššia biodiverzita v Európe – až 75 druhov vyšších cievnatých rastlín na m²). Zaujať vás môže aj prírodná rezervácia Srnčie skaly či Stratenský kaňon.

Celá trasa: Spišská Nová Ves – Smižianska Maša – Čingov, rázcezstie – Ďurkovec, rázcestie – Spišské Tomášovce – Hrabušice – Mýto – Pri Podlesku – Kopanec, sedlo – Krivian – Pod Čižmou – Dobšinská Maša – Palcmanská Maša – Biele Vody, rázcestie – Prostredný Hámor – Mlynky – Rakovec –Sykavka – Hnilec – Pod Grajnárom – Hlinisko – Hnilčík-Cechy – Gretľa – Novoveská Huta – Ferčekovce – Vyšný Hámor

Spišom za pamiatkami Unesco

56 kilometrová cyklotrasa vedie spišskou krajinou k historickým a prírodným skvostom Spiša zapísaným do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Hoci táto trasa nepatrí medzi tie náročné vzhľadom na množstvo zaujímavostí si rezervujte na takýto výlet celý deň.

Len pár kilometrov od začiatku trasy natrafíte uprostred poľa na zrúcaninu veže gotického kostolíka zasväteného sv. Stanislavovi zaniknutej stredovekej dedinky Miloj. Trasa ďalej vedie aj cez Baldovce, ktoré sú známe prameňom stolovej minerálnej vody. Po trase by ste si rozhodne nemali nechať ujsť návštevu malého cirkevného mestečka, ktorému sa zvykne hovoriť „malý slovenský Vatikán“ – Spišského Podhradia.

O tom, že na tento výlet potrebujeme naozaj celý deň svedčí aj fakt, že nad Spišským Podhradím vás určite upúta týčiaci sa obrovský komplex Spišského hradu. Ak ste túto dominantu Spiša už navštívili hneď v jej blízkosti sa nachádza ďalší skvost a to Národná prírodná rezervácia Dreveník . V Hodkovciach môžete zasa navštíviť barokovo-klasicistický kaštieľ Csakyovcov s francúzskym parkom. V Žehre kostol Sv. Ducha, ktorý v svojom interiéri ukrýva vzácne gotické fresky svetového významu.

Celá trasa: Spišský Hrušov – Miloj, rázcestie – Miloj, zrúcanina – Domaňovce – Klčov – Nad Bugľovcami – Bugľovce – Baldovce – Spišské Podhradie – Studenec – Ordzovany – Bijacovce – Spišský hrad, rázc. – Hodkovce, kaštieľ – Žehra – Oľšavka – Spišské Vlachy – Za horou – Olcnava – Vítkovce – Chrasť nad Hornádom – Miloj, rázcestie – Spišský Hrušov

Zdroj: Oblastná organizácia cestovného ruchu Slovenský raj & Spiš

Foto:ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM