Správy

Krompachy sa pustili do boja: Vedenie nemocnice aktivitu mesta víta

Podľa zástupcov mesta Krompachy miestnej nemocnici v rámci pripravovanej optimalizácie siete hrozí, že sa môže zmeniť na tzv. komunitnú. V hre je vraj aj redukcia jednotlivých nemocničných oddelení.

Ilustračný obrázok k článku Krompachy sa pustili do boja: Vedenie nemocnice aktivitu mesta víta
Zdroj: AGEL SK

Mesto Krompachy spolu s ďalších 35 samosprávami – 4 mestami a 31 obcami – v týchto dňoch zaslalo list premiérovi Eduardovi Hegerovi, prezidentke SR Zuzane Čaputovej, ako aj ministrom a poslancom NR SR. V ňom žiadajú o zachovanie Nemocnice AGEL Krompachy ako regionálnej nemocnice, tak ako tomu bolo doposiaľ,“ uvádza sa na oficiálnej stránke mesta.

Dôležitá pre celý región

Mesto Krompachy je vlastníkom budov a priestorov, ktoré od roku 2008 prenajíma spoločnosti Nemocnica AGEL Krompachy, s.r.o.. Všetky prostriedky z prenájmu mesto vkladá naspäť do rekonštrukcie a modernizácie nemocnice.

Ministerstvo zdravotníctva SR zatiaľ oficiálne nezverejnilo finálne rozhodnutie, ako chce rozdeliť sieť zdravotníckych zariadení do jednotlivých kategórií. Podľa zverejnených kritérií však predpokladáme, že Nemocnica AGEL Krompachy by mala byť zachovaná ako nemocnica, ktorá bude poskytovať akútnu zdravotnú starostlivosť,“ povedala pre Dnes24 Martina Pavliková, tlačová hovorkyňa AGEL SK a.s.

Podľa nej vedenie nemocnice víta aktivitu vedenia mesta a občanov regiónu, lebo aj hlas občanov, ktorí v tomto regióne žijú, je dôležitý pri podpore ich argumentov.

Spádová oblasť

Pavliková ďalej vymenúva argumenty, pre ktoré by nemocnica mala byť zaradená medzi regionálne nemocnice s možnosťou poskytovať aj služby pre akútnych pacientov.

Krompachy síce ležia v okrese Spišská Nová Ves, tunajšia nemocnica je však podľa hovorkyne nemocničnej siete AGEL spádovou a akútnou aj pre obce z okresu Gelnica. „Spádovú oblasť nemocnice síce tvorí 55 tisíc obyvateľov, ale dojazdy pre sanitky zo vzdialených obcí okresu Gelnica je viac ako 45 minút, čo je podľa kritérií MZ SR dôvodom na výnimku. Pri zrušení Nemocnice AGEL Krompachy by dojazdy do najbližšej nemocnice (Spišská Nová Ves alebo Košice) boli viac ako 60 minút,“ konkretizuje.

Marginalizované skupiny

Nemocnica je podľa hovorkyne v neposlednom rade aj zariadením pre región s vysokým zastúpením marginalizovaných komunít, kde ich zdravotné povedomie a aj starostlivosť o vlastné zdravie je na nízkej úrovni.

Medzi ďalšie dôvody, kvôli ktorým by krompašská nemocnica nechcela byť prekategorizovaná, je aj počet pôrodov (800) a aktuálny počet výkonov na chirurgii, brušných operácií a operácií žíl, ktorý zodpovedá regionálnej nemocnici.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM