Miroslav Pomajdík Správy

Kúzelný výjav v Spišskej: Na balkóne v paneláku zahniezdil párik sokolov

Pani Beáta Herenyová žijúca na sídlisku Západ v Spišskej sa môže na svojom balkóne popýšiť naozaj unikátnym osadenstvom. V kvetináčoch jej totiž zahniezdil párik sokolov myšiarov. V týchto dňoch sa objavili v hniezde už aj malé mláďatá.

Ilustračný obrázok k článku Kúzelný výjav v Spišskej: Na balkóne v paneláku zahniezdil párik sokolov
Zdroj: TASR

„Prvýkrát som ich objavila asi koncom apríla, keď som šla sadiť muškáty, tak sedeli v jednom z kvetináčov a potom zo dňa na deň sa tam objavilo aj prvé vajíčko. Samička neskôr odletela asi na tri dni, potom sa vrátila a následne už boli tri vajíčka a nakoniec sedem,“ priblížila svoj zážitok 55-ročná Novovešťanka.

Samica zniesla nakoniec sedem vajec, z ktorých sa už stihlo vyliahnuť päť malých sokolov. Akých vzácnych hostí to má na svojom balkóne sa pani Herenyová dozvedela od ochranárov a preto sa snaží vzácny pár s mláďatami čo najmenej vyrušovať. „Vešať bielizeň môžem, samička si pokojne sedí v hniezde, vôbec ju tým neruším a hneď keď prídem z práce, tak im tam niečo dobré hodím na ten balkón. Moje kolegyne v práci mi povedali, že tie dravce vedeli koho si majú vybrať. Ja by som im neublížila, zvieratá mám veľmi rada. Stalo sa mi to prvýkrát, že sa mi takto na balkóne zahniezdil vtáčik,“ dodala Herenyová.

Sokol myšiar: Najprispôsobivejší zo sokolov

V poslednej dobe sa hniezdenie sokolov myšiarov na balkónoch ľudí objavuje čoraz častejšie. „V ostatnom čase sa tieto prípady stávajú čoraz častejšie, nakoľko tie ľudské sídla sú čoraz bližšie poľnohospodárskych kultúr, kde tieto druhy dravcov lovia. Máme prípad v Poprade na sídlisku, kde niekoľko rokov po sebe úspešne vyhniezdia na balkónoch sokoly myšiare,“ vysvetľuje riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.

Sokoly myšiare sa vedia prispôsobiť okoliu a relatívne dobre znášajú aj ľudskú prítomnosť. Iné sokoly sú oveľa plachejšie. V agrárnej krajine, ktorá neposkytuje veľa miest na zahniezdenie, si s obľubou vyberá aj veže, paneláky, kostoly… „Snažíme sa to riešiť tak, že inštalujeme na stromoch akési polobúdky pre sokoly. Tam, kde sa takéto aktivity nedejú, sú tie sokoly nútené hľadať si iné miesto na hniezdo. Mali sme už prípad, že sokoly zahniezdili napr. v kvetináči, minulý rok sme mali dokonca aj web kameru na balkóne jedného pána z Popradu, odkiaľ úspešne vyleteli sokolíky a ľudia to mohli sledovať v priamom prenose,“ dodal Majko.

Keď vám na balkóne zahniezdi takýto dravec, tak ho musíte pravidelne čistiť od nánosov trusu. „Ale je to divá príroda, je to pekný dravec, ktorý je pre človeka užitočný, loví hlavne myši, takže v podstate ho treba brať ako pomocníka v biologickej ochrane poľnohospodárskej krajiny,“ uzavrel Majko.

Sokol myšiar na balkóne pani  Herenyovej v Spišskej
8
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM