Rôzne

Margecianske fajnoty nebudú len o jedle: Počas festivalu vznikne nová atrakcia

Obec Margecany sa už po deviaty raz premení na obrovskú kuchyňu pod holým nebom. Predvedú sa tí najlepší kuchári zo širokého okolia, ale aj zo zahraničia.

Ilustračný obrázok k článku Margecianske fajnoty nebudú len o jedle: Počas festivalu vznikne nová atrakcia
Zdroj: Terra Incognita

Deviaty ročník najväčšieho gurmánskeho festivalu v Košickom kraji prinesie počas najbližšieho víkendu bohatú kulinársku ponuku. Margecianske fajnoty sa každoročne rozširujú, čo do počtu návštevníkov i kuchárov.

Aj tohto roku sa tak na poslednom TOP podujatí Košického samosprávneho kraja odprezentujú regionálne kuchyne z dolného Spiša, Šariša, Horehronia a Abova. V nedeľu budú návštevníkov lákať navyše aj zahraničné kuchyne z Česka, Poľska, Švédska, Rumunska, Gruzínska, Vietnamu, Ukrajiny, Maďarska, Litvy, ale aj Bosny a Hercegoviny.

Nová atrakcia

„Margecianske fajnoty sú skvelým príkladom, ako vybudovať silné lokálne podujatie. Teší nás aj to, že vďaka krajskému programu Terra Incognita sa nám darí rozhýbať cestovný ruch nielen počas tohto podujatia, ale, už tradične, po ňom ostáva v Margecanoch nová atrakcia pre turistov. Kým vlani sme otvorili technickú pamiatku Margeciansky tunel, kde vznikla otvorená galéria, tento rok ju obohatíme o novú atrakciu. Pribudne tu päť drevených sôch trpaslíka Svetlonoška, ktorý povedie turistov od Margecian až k tunelu. Aj takýmto spôsobom sa snažíme oživiť kultúrne pamiatky a zatraktívniť ich pre návštevníkov," povedal predseda KSK Rastislav Trnka.

Zástup sôch trpaslíka Svetlonoška privedie návštevníkov až do Margecianskeho tunela, kde vznikne svetelná inštalácia. Rozsvecovať sa bude postupne pri prechode pútnikov. Autorom sôch vysokých štyri metre je umelecký rezbár Adam Bakoš. Slávnostné otvorenie projektu je plánované na prvý deň festivalu.

Dve pódiá

Hlavný program podujatia bude rozdelený na dvoch veľkých pódiách, kde sa vystriedajú folklórne súbory a ľudové skupiny. V Gastro stane sa odprezentujú všetky regionálne a zahraničné kuchyne, ktoré môžu návštevníci ochutnávať. Na podujatí nebude chýbať ani živá kuchyňa a obľúbená ulička remesiel.

Margecianske fajnoty sú pripravené aj na príchod malých jedákov, na ktorých čaká samostatné detské zábavisko plné atrakcií. „Počas podujatia prebehne aj slávnostné odhalenie sôch Svetlonosov v Parku Fajnot," doplnil starosta Margecian Igor Petrík s tým, že pre všetkých návštevníkov je prichystané záchytné parkovisko a autobusová kyvadlová doprava, ktorá bude priamo od parkoviska až na podujatie a späť premávať každých 30 minút.

Vedeli ste? V Spišskej vniklo niekoľko slovenských rekordov. Kliknite na galériu.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah zo Spišskej a okolia.

V Spišskej vznikli rôzne slovenské rekordy.
18
Galéria

Hl. foto: archívne

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM