Miroslav Pomajdík Správy

Mesto chce dať do poriadku škôlky: Zateplovacie práce aj hlbšia rekonštrukcia

Po základných školách chce mesto dať do poriadku aj materské škôlky. Cez prázdniny sa preto chystajú rekonštrukčné práce vo viacerých z nich. Tohtoročná zima sa negatívne podpísala aj na technickom stave niekoľkých budov novoveských škôlok. Mesto si na tieto práce zoberie výhodný úver.

Ilustračný obrázok k článku Mesto chce dať do poriadku škôlky: Zateplovacie práce aj hlbšia rekonštrukcia
Zdroj: TASR

Mesto si zobralo úver

Poslanci na minulotýždňovom zasadnutí mestského zastupiteľstva odobrili aj výhodný bezúročný úver z VÚB banky, ktorý obsahuje aj 15% bonus. Ide o čiastku 700 000 eur, ktorá bude v plnej výške preinvestovaná na rekonštrukciu materských škôl v meste. Mesto bude mať na splatenie úveru 7 rokov a vďaka 15% bonusu vráti banke čiastku 675 000 eur. Splácanie sa začne až od dňa ukončenia celého projektu. Peniaze budú použité hlavne na zateplenie budov, výmeny okien a do vyregulovania hydraulickej vykurovacej sústavy. Tento finančný balíček poputuje na práce do piatich, poprípade do šiestich MŠ.

Všetci prítomní mestskí poslanci zahlasovali za úver a vyjadrili spokojnosť nad týmto krokom. Banka oslovila mesto už v polovici apríla a ponúkla mu úver, ktorý je z Programu Európskej banky- Energetická úspora infraštruktúry miest a obcí. Mesto rozmýšľalo aj nad finančnými zdrojmi z grantov EÚ, no podľa slov poslankyne Grečkovej, tento rok EÚ neplánuje poskytovať eurofondy pre školské zariadenia, lebo prioritou bude cestovný ruch, či životné prostredie.

V MŠ na Šoltésovej ulici sa spevní podložie a opraví kanalizácia

Po poslednej zime popraskali múry v budove MŠ na Šoltésovej ulici. Praskliny sa ťahajú stredom budovy a sú už viditeľné aj zvonku. Príčinou je zlá kanalizácia, z ktorej presakuje voda do podložia budovy. Mestskí poslanci schválili navýšenie financií v rozpočte, ktoré poputujú na opravu tejto kanalizácie, ktorá vedie stredom celej budovy. Veľká časť podložia sa bude musieť rozkopať a pri týchto prácach sa preloží aj vodovodné potrubie a umiestni sa nad kanalizáciu. Spevniť sa má aj celé podložie budovy.

Nové okná, umyvárne, či kuchyňa: Aj tieto zmeny čakajú novoveské škôlky

Na MŠ na Nejedlého ulici sa spustila oprava strechy a na MŠ na Lipovej ulici rekonštruujú kuchyňu. O dva týždne sa začne s prácami v MŠ na Komenského ulici, kde sa zmodernizujú umyvárne. Na MŠ na Hanulovej ulici sa v auguste opraví plot, ktorý je v havarijnom stave a začína ohrozovať aj samotné deti. Na MŠ Stolárska a MŠ ul. P. Jilemnického sa z úveru vymenia okná. Mesto vyčlenilo na tieto práce zo svojho rozpočtu 260 000 eur. „Na finančne menej náročné práce (zákazky s nízkou hodnotou) boli vysúťažené menšie firmy, väčšinou živnostníci. Na výmenu okien a zatepľovanie obvodových plášťov prebieha (pripravuje sa) verejná súťaž,“ informovala riaditeľka Správy školských zariadení Markéta Ďuríková. Mestskí poslanci schválili na poslednom zasadnutí navýšenie rozpočtu na spomenuté rekonštrukcie v MŠ o čiastku 27 500 eur.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM