Kultúra

Milovníci histórie si prídu na svoje: Na Spišskom hrade otvárajú novú letnú turistickú sezónu

Už túto sobotu v popoludnajších hodinách otvoria letnú turistickú sezónu na Spišskom hrade. Ako informovala Dáša Pavúková Uharčeková zo Spišského múzea v Levoči, bohatý kultúrny program odštartuje o 13:00 hod. ukážkami historického šermu.

Ilustračný obrázok k článku Milovníci histórie si prídu na svoje: Na Spišskom hrade otvárajú novú letnú turistickú sezónu
Zdroj: TASR

Pre návštevníkov je pripravený bohatý program, dobové súboje, hudba, orientálne tance ale aj sokoliari a ochutnávka v hradnej kuchyni. Pre deti je pripravené divadelné predstavenie O Katarínke, ktoré sa začne o 14.30 h. Hlavnou programovou novinkou tohto leta je rozdelenie kultúrneho festivalu LETO NA HRADE, ktorý sa koná pravidelne každý víkend počas júla a augusta už od roku 2008, na tri základné časti.

„Piatkové divadelné večery v arkádovej chodbe, sobotné Tajomné noci na hrade spojené s atraktívnymi nočnými prehliadkami hradu so začiatkom o 20.30 h. a nedeľné detské popoludnia s dobovými hrami, tvorivými aktivitami a rozprávkovými predstaveniami pre deti,“ vymenúva Pavúková Uharčeková s tým, že piatkové divadelné večery budú ponúkať kvalitné divadelné predstavenia komorného charakteru pre náročnejších divákov. V ponuke sú tituly ako Hamlet, Mackbeth, či Žena v čiernom.

„Výnimočným programom v celoročnej ponuke je samozrejme Noc múzeí, keď návštevníkom ponúkame nočnú prehliadku hradu až do 23.00 h. Pre všetky deti máme k ich Medzinárodnému dňu detí pripravené zaujímavé hradné popoludnie, 31. mája sa o program postarajú niekoľkonásobné majsterky Slovenska v hokeji HC OSY a iní športovci,“ dodáva Pavúková Uharčeková. Pre deti a školské kolektívy pripravili na hrade celodenný animačný program HRADOHRANIE, od 2. do 6. júna sa počas celého dňa môžu zahrať na hradných pánov, rytierov i hradné dámy.

Ďalšou z hlavných noviniek je aj prezentácia vzácneho architektonického artefaktu, románskeho stĺpika z románskeho paláca na hrade, pochádzajúceho z polovice 13. storočia. „Stĺpik bol objavený v roku 2004 pri výskumoch a následne reštaurovaný. Návštevníci si môžu po prvýkrát prezrieť túto jedinečnú súčasť románskeho staviteľstva na Spiši z blízka. Je vystavený v arkádovej chodbe priamo pred románskym palácom,“ upozornila Pavúková Uharčeková.

Celé Spišské múzeum v minulom roku navštívilo 172 000 turistov, hlavne zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, prišli však aj nemecky a anglicky hovoriaci hostia. „Zaznamenali sme však aj výrazný nárast rusky hovoriacich návštevníkov, samozrejme očakávame že ich počas tohto leta príde k nám čo najviac a hlavne budú spokojný s tým, čo im ponúkneme,“ uzavrel Pavúková Uharčeková.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM