Kultúra

Unikátny umelecký experiment na Spišskom hrade: Pozrite si to na FOTO a VIDEO

Spišský hrad je unikátny nielen svojou rozlohou. Všimol si to aj výtvarník Matúš Lányi, ktorý na nádvorí hradu realizuje zaujímavý koncept.

Zdroj: Dnes24.sk

Na dolnom nádvorí Spišského hradu vzniká pôdorys katedrály Notre-Dame v Paríži, ktorý zakresľuje výtvarník Matúš Lányi. Katedrála je kreslená v mierke 1:1, s rozmerom 128 krát 48 metrov a kresba tvorí rozlohu okolo 6000 štvorcových metrov, uviedol autor diela.

„Začal som minulý týždeň vo štvrtok, najprv som to potreboval zamerať, nakolíkovať si body, ktoré teraz spájam igelitovou páskou a predpokladám, že ešte nejaké dva až tri dni práce je na tom. Ide o pokračovanie môjho konceptu, ktorý realizujem s odstupom už dlhší čas, kde porovnávam pôdorysy plôch a katedrál, ich funkcie a to je vlastne taká komparácia,“ priblížil Lányi.

Autor prekresľoval aj katedrálu v Chartres, potom to bola katedrála v Amiens, neskôr katedrálu Sv. Martina na Spišskej Kapitule a teraz Notre-Dame. Podľa neho paralela so Spišským hradom je úplne náhodná v tom, že ležia na rovnakej rovnobežke.

„Toto dielo trochu obmedzuje návštevníkov, pretože sú tu nejaké koridory, po ktorých sa oni pohybujú. Nejakého zničenia sa nebojím, satisfakciou je už iba to, že vznikne a aké dlhé trvanie bude mať, to už nie je dôležité,“ dodáva Lányi. Autor predpokladá, že jeho práca bude na nádvorí Spišského hradu zachovaná asi týždeň.

Na Spišskom hrade vzniká kuriózne umelecké dielo
9
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM