Kultúra

Nablýskané veterány v Krompachoch na FOTKÁCH: V uliciach aj unikátna replika trojkolky Karla Benza!

Mesto Krompachy zažilo svetovú premiéru. V rámci Retromotovíkendu sa centrom mesta previezla replika prvého benzínového automobilu z roku 1881 výrobcu Karla Benza, tzv. trojkolka.

Ilustračný obrázok k článku Nablýskané veterány v Krompachoch na FOTKÁCH: V uliciach aj unikátna replika trojkolky Karla Benza!
24
Galéria
Zdroj: Mesto Krompachy/Mária Šimoňáková

Historické vozidlo do mesta priviezol Krompašan žijúci v Prešove Martin Neubeller. Auto predstavili spolu so šesťdesiatkou automobilových veteránov. Nechýbali autá a motocykle z predvojnových čias, ako i ďalších desaťročí 20. storočia.

Jediná na Slovensku

Autá na ktorých jazdil Al Capone či James Bond, ako aj hviezdy strieborného filmového plátna. Jednoducho svetové značky, svetových výrobcov. Nechýbali ani vozidlá z niekdajších čias československého automobilizmu.

Spoločnosť Mercedes, ktorá s výrobou trojkolky spred 140 rokov začala, povolila na celom svete vyrobiť iba 100 replík. Pôvodný automobil dnes stojí v múzeu v Nemecku. Táto replika je jedinou na Slovensku a je v pláne vystavovať ju práve v jednom z múzeí u nás na Slovensku,“ priblížil majiteľ repliky M. Neubeller.

Za všetkým hľadaj ženu

Konštruktér Karl Benz trojkolku skonštruoval v roku 1881. Nikto neveril, že by auto mohlo jazdiť. Karl Benz auto testoval iba po nociach. Jeho manželka Bertha mu však verila a tajne vzala manželovo auto. V miestnej lekárni kúpila 10 litrov technického benzínu, auto naštartovala a previezla sa v ňom 106 km. Jazda, ktorá je dodnes označovaná za prvú diaľkovú jazdu, bola úspešná. Odvtedy sa píšu dejiny automobilizmu a sériovej výroby. Karl Benz si tento motor dal patentovať v roku 1886.

V OBRAZOCH: Nablýskané veterány v Krompachoch
24
Galéria
Zdroj: Mesto Krompachy/Mária Šimoňáková

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM