Kultúra

Nová výstava v Múzeu Spiša: Zavedie vás do slávnej zvonolejárskej minulosti Spiša

Na odhalenie zvona pred radnicou nadväzovalo aj otvorenie výstavy „Zvony, zvonice a zvonenie na Spiši v minulosti“ v Múzeu Spiša. Výstava je venovaná slávnej ére spišskonovoveskej zvonolejárskej dielne.

Ilustračný obrázok k článku Nová výstava v Múzeu Spiša: Zavedie vás do slávnej zvonolejárskej minulosti Spiša
Foto: Miroslav Pomajdík / Zdroj: Dnes24.sk

S výstavou pomáhal aj slovensko-maďarský výskumný tím, ktorý sa problematikou spišskonovoveských zvonolejárov zaoberá od roku 2007 a stihol priniesť už množstvo historických faktov, ktoré odhaľujú doteraz čierne miesta histórie aj Spišskej Novej Vsi a jej okolia.

Na začiatku sa prítomným prihovorila riaditeľka múzea Zuzana Krempaská, ktorá poukázala na často prehliadaný fakt, že múzea sa venujú dlhodobému výskumu v rôznych odvetviach a ich práca ma aj reálne výsledky, ktoré sú aplikovateľné v praxi.

V budove slávnej zvonolejárskej dielne dnes sídli lekáreň

Primátor Ján Volný vo svojom prejave spomenul, že je veľmi symbolické stáť v tento deň v budove Múzea Spiša, v ktorej kedysi sídlili richtári mesta a v roku 1510 sa richtárom stal práve majster Wagner, ktorý pôsobil presne v týchto miestach. Pripomenul tiež, že novo inštalovaný zvon, ktorý stojí už niekoľko dní pred radnicou, vznikol len pár metrov od svojho terajšieho pôsobiska a to v zadnom trakte budovy na Zimnej ulici, v ktorej dnes nájdete lekáreň.

„Tento zvon sa do svojho rodiska vracia po 530-tich rokoch, mali by to byť silné emócie pre všetkých Novovešťanov a minimálne pre tých ľudí, čo majú blízky vzťah k histórii a k nášmu mestu,“ zhodnotil Ján Volný

Zvon by mal ostať majetkom Múzea Spiša

Košický župan Zdenko Trebuľa vyhlásil, že urobí všetko preto, aby do novembra prešlo správcovstvo inštalovaného zvona z Východosloven­ského múzea na Múzeum Spiša. „Musím pochváliť kultúrne inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja, ktoré sa nachádzajú v okrese Spišská Nová Ves, lebo patria k úplným lídrom, čo sa týka rôznej škály podujatí a ich kvality, kiež by to v iných našich okresoch fungovalo takto ako tu,“ vyjadril sa Zdenko Trebuľa.

„Zúčastnil som sa na prípravách rôznych výstav, no ani jedna neznamená taký prielom do poznania danej problematiky, ako výstava „Zvony, zvonice a zvonenie na Spiši v minulosti,“ vyznal sa historik Múzea Spiša Miroslav Števík

Legendy, súťaže, či tvorivé dielne

Múzeum chystá k výstave aj sprievodné aktivity. Medzi ne sa radí vedomostná súťaž pre základné a stredné školy, ktorá sa uskutoční cez internet. Žiakom 1. stupňa budú počas výstavy prednášané legendy späté so spišskými zvonolejármi, zvonmi a zvonicami a následne sa budú môcť zapojiť do výtvarnej súťaže, ktorej témou budú už spomínané legendy. Ďalšou aktivitou pre tých najmenších budú tvorivé dielne, kde si budú môcť vymodelovať zvony a krstiteľnice.

Výstava: Zvony, zvonice a zvonenie na Spiši v minulosti
14
Galéria
Foto: Miroslav Pomajdík / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM