Správy

NOVINKA v Spišskej Novej Vsi: Predstavili tam prototyp vodíkového autobusu

Autobus využíva nízkotlakové metalhydridové zásobníky na uskladnenie vodíka ako hlavného zdroja energie na pohon autobusu.

Ilustračný obrázok k článku NOVINKA v Spišskej Novej Vsi: Predstavili tam prototyp vodíkového autobusu
Zdroj: Facebook.com/Richard Sulik

Prototyp vodíkového autobusu predstavili za účasti ministra hospodárstva SR Richarda Sulíka (SaS) v Spišskej Novej Vsi. Autobus vyrobila spoločnosť Rošero – P, s. r. o., v spolupráci so Strojníckou fakultou Technickej univerzity v Košiciach.

Zdroj energie

Autobus využíva nízkotlakové metalhydridové zásobníky na uskladnenie vodíka ako hlavného zdroja energie na pohon autobusu.

„Technológia metalhydridových zásobníkov (MHZ) pracuje so zliatinami kovov, ktoré predstavujú unikátnosť riešenia. Vodík sa vháňa do zásobníka pod tlakom jeden až tri megapascaly (MPa). Keďže vodík je viazaný priamo v štruktúre materiálu, nepodieľa sa na zvyšovaní tlaku v zásobníku a pracovný tlak sa pohybuje maximálne na hodnote tri MPa,“ uviedol pre TASR výkonný riaditeľ Rošero – P Dalibor Dravecký.

Nebezpečenstvo výbuchu

V súčasnosti sa podľa jeho slov vo vozidlách vodík skladuje pri tlakoch od 35 MPa do 70 MPa.

Práve spomenuté tlaky predstavujú nebezpečenstvo výbuchu pri prerazení skladovacej nádoby.

Ponúkame aj ďalšie aktuality zo Slovenska:

„V prípade MHZ pri prerazení steny nádoby nastane iba pozvoľné uvoľňovanie vodíka zo štruktúry metalhydridovej zliatiny a nie výbuch ako v prípade vyšších tlakov. Keďže sa pracuje s nízkym tlakom, nedochádza ani k stratám energie pri stláčaní. Pri uvoľňovaní vodíka zo štruktúry stačí znížiť tlak a dodať malé množstvo tepla. Zníženie tlaku je zároveň výhodné pri dodávke do palivových článkov, ktoré pracujú s nízkym tlakom vodíka,“ povedal Dravecký s tým, že pri vývoji uvedeného prototypu nazbierali obrovské množstvo poznatkov, ktoré sa budú snažiť využiť v krátkom čase v sériovej výrobe.

Záujem z východu

„Som pyšný na to, čo dokázali Spišskonovovešťania spoločne s vedcami z Košíc. Mnohí tomu neverili, ale prvý vodíkový autobus zo Slovenska je na svete a urobili ho v Spišskej Novej Vsi, k čomu tvorcom srdečne blahoželám,“ uviedol viceprimátor Spišskej Novej Vsi Dávid Demečko.

Na predstavení autobusu sa zúčastnili i predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský a predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka, ktorí prejavili záujem o zavedenie týchto autobusov do autobusovej dopravy východného Slovenska. Vozidlo bude predstavené na výstave Expo Dubaj.

Neprehliadnite ani ďalšie aktuálne správy:

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Hl. foto: archívne

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM