Rôzne

Nový návštevný poriadok pre národný park Slovenský raj je takmer hotový

Na záverečnej konferencii v Čingove vo štvrtok odprezentovali všetky námety týkajúce sa nového návštevného poriadku pre národný park (NP) Slovenský raj.

Ilustračný obrázok k článku Nový návštevný poriadok pre národný park Slovenský raj je takmer hotový
Zdroj: TASR

Zároveň riaditeľ parku Tomáš Dražil oznámil, že dokument, ktorý určuje pravidlá správania sa návštevníkov v parku a tiež definuje priestory, kde a ako možno rozvíjať aktivity turizmu, je už na nečisto hotový.

Námetov prišlo veľa

Námetov prišlo podľa neho veľa od stovky rôznych subjektov, na konferencii podrobne predstavili všetky zámery, ktoré zainteresovaným inštitúciám predostrela verejnosť. Zároveň sa diskutovalo o tom, či sa jednotlivé námety posunú do návštevného poriadku, alebo nie. Konferencie sa zúčastnili zástupcovia štátnej správy, samosprávy, vlastníkov pozemkov, rôzne záujmové organizácie a podnikatelia v cestovnom ruchu. Práve tieto inštitúcie mali právo vyjadriť sa k tomu, ako by mal nový návštevný poriadok po úprave vyzerať.

V Slovenskom raji tak po novom má pribudnúť šesť nových cyklotrás, podľa Dražila jedným z najzaujímavejších bude chodník vedúci na Geravy. Zároveň majú vzniknúť štyri nové areály na skalolezenie a ľadolezenie pre verejnosť. „Podľa nás takú malú revolúciu by mohol spôsobiť nový návratový chodník v Suchej Belej s návratom späť na Podlesok z kratšej cesty, na tento projekt však musíme nájsť financie. Zároveň nový poriadok ráta s novými trasami pre kone a s výrazne jednoduchšími pravidlami pre organizovanie športových a iných podujatí,“ doplnil Dražil s tým, že dokument bude flexibilný a bude možné doň priebežne doplňovať ďalšie aktivity a zámery podľa potrieb regiónu.

Kedy ho chcú odprezentovať?

Do 15. januára je ešte priestor na isté kozmetické úpravy, následne prebehne približne trojmesačný schvaľovací proces. Dražil predpokladá, že v apríli by mohol byť nový návštevný poriadok NP Slovenský raj hotový. Prezentovať ho chcú koncom júna na konferencii pri príležitosti 30. výročia vzniku tohto chráneného územia.

„Vnímame tento proces veľmi pozitívne, našou úlohou je predovšetkým ochrana prírody, avšak tak, aby ju mohli návštevníci a verejnosť v čo najširšej miere vidieť a využívať. Prírodu chceme chrániť aj pre ľudí, samozrejme, tú návštevnosť v rámci národných parkov treba regulovať a citlivo upravovať a práve to je úlohou návštevného poriadku. Všetci by mali byť stotožnení so všetkými časťami návštevného poriadku, musím povedať, že v tomto prípade boli všetci ústretoví a komunikatívni,“ uviedol štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Boris Susko.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM