Správy

Počet prípadov sa na južnom Spiši zdvojnásobil: Covid sa šíri zo škôl, tvrdia hygienici

Pandémia ochorenia COVID-19 naberá na sile aj v regióne Spiša. Hygienici opisujú aktuálnu situáciu.

Ilustračný obrázok k článku Počet prípadov sa na južnom Spiši zdvojnásobil: Covid sa šíri zo škôl, tvrdia hygienici
Zdroj: TASR/Roman Hanc

V okresoch Spišská Nová Ves a Gelnica sa za posledný týždeň epidemiologická situácia opäť zhoršila. Podľa informácií Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi sa počet pozitívnych prípadov zvýšil dvojnásobne.

„Šírenie je komunitné, na školách, následne v rodinách a odtiaľ sa to šíri na pracoviskách. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť je vo vekovej kategórii desať až 14-ročných detí,“ uvádza úrad.

Lôžka sa míňajú

Spišskonovoveská radnica na svojej webovej stránke informovala, že na území okresu za posledných sedem dní zaznamenali približne 630 pozitívnych prípadov. Podporu umelej pľúcnej ventilácie v súčasnosti v miestnej nemocnici potrebuje päť pacientov a ďalšie voľné miesta už momentálne nemajú. Na špecializovanom covidovom oddelení je viac ako 40 hospitalizo­vaných, k dispozícii je celkom 62 lôžok.

Krompašská nemocnica zatiaľ pandemickú situáciu zvláda, počet hospitalizovaných pozitívnych pacientov je v súčasnosti 12. „Evidujeme dvoch zamestnancov pozitívnych na ochorenie COVID-19, traja zamestnanci sú v karanténe. Zdravotnú starostlivosť poskytujeme pre 12 pacientov s ochorením COVID-19, štyria z nich potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie. Na pokyn ministerstva poskytujeme v rámci lôžkovej časti iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť,“ uviedol konateľ nemocnice Miroslav Kraus.

Ako získať žolíka?

Nemocnica pokračuje v očkovaní proti ochoreniu COVID-19, možnosť majú aj neregistrovaní obyvatelia regiónu. V areáli je možné sa aj otestovať, počas prvého novembrového týždňa zaznamenali v Krompachoch z 209 RT-PCR testov 97 pozitívnych.

K tomu, aby okres získal žolíka a dostal sa z čiernej farby COVID automatu, treba podľa spišskonovoveskej samosprávy zaočkovať zhruba 1300 ľudí nad 50 rokov. V súčasnosti je zaočkovaných niečo cez 60 percent obyvateľov regiónu v tejto vekovej kategórii.

Foto: ilustračné

Zostaňte v obraze! Najčerstvejšie správy zo Slovenska

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM