JAB Rôzne

Retro kúsky, ktoré oživia vaše spomienky: Takéto predmety môžete vidieť v Spišskej

Pre starších spomienky, pre deti veľká neznáma.V Spišskej Novej Vsi si pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie môžete pozrieť zaujímavé retro kúsky.

Ilustračný obrázok k článku Retro kúsky, ktoré oživia vaše spomienky: Takéto predmety môžete vidieť v Spišskej
35
Galéria

Pobočka Slovenského Technického múzea v Spišskej Novej Vsi pripravila k 30. výročiu Nežnej revolúcie výstavu pod názvom – Retro opäť v móde. Ako priblížila pre Spišskú 24 kurátorka výstavy Dana Rosová, expozícia prostredníctvom predmetov každodennej spotreby vráti návštevníkov výstavy do časov štyroch dekád pred zlomovým rokom 1989.

„Rozmýšľala som čo pripraviť k tomuto výročiu, mnohé inštitúcie pripravujú obrazový a archívny materiál. Keďže mi tu v pobočke nič také nemáme a väčšina našich návštevníkov sú žiaci základných škôl, ktorí o udalostiach a živote v tom období nevedia, tak som oslovila kolektív priateľov a prostredníctvom predmetov , ktoré sú teraz exponáty, chcem ukázať deťom to, čo sme mohli a nemohli urobiť, ako sme žili a čo sme dokázali vyrobiť za železnou oponou," ozrejmila.

Hračky aj pomocníci v domácnosti

Na výstave tak môžu návštevníci vidieť predmety vtedy dostupné bežne v obchodoch i nedostupné, na ktoré sa stálo v dlhých radoch pred obchodmi. Pomocníkov v domácnosti akými sú elektrické spotrebiče, televízor, rádio, gramofón, kazetový magnetofón, ktoré potešili ucho i oko dobovými šlágrami i filmami.

„Fotoaparátmi naši rodičia zachytávali rodinné i spoločenské udalosti, predovšetkým svojich ratolestí, fotografiami plnili albumy," doplnila s tým, že počítače neboli ešte samozrejmosťou každej kancelárie, ale boli to písacie stroje, kopírovacie a preklepové papiere uľahčovali prácu nielen sekretárok. Súčasťou výstavy sú taktiež rôzne hračky, hry a leporelá pre deti.

Nechýbajú ani rôzne zbierky , keďže vtedy sa zbieralo skoro všetko. Zápalkové krabičky, servítky, podpivníky, vlajky, kalendáriky, pohľadnice, známky snáď zbieralo každé dieťa, nehovoriac o dospelých, ktorí tomuto koníčku podľahli na celý život. Odievanie sa nezávidelo, pretože bolo skoro uniformované, až na rifle z Tuzexu. Návštevníci výstavy si pripomenú podľa slov kurátorky aj to, ako a kde sa trávili letné i zimné dovolenky, aké noviny či časopisy sa čítali.

Oživenie spomienok

„Vďaka ústretovosti a nadšeniu priateľov, ktorí „prevetrali“ pivnice a komory, sa mohla výstava realizovať. Cieľom nebolo hodnotiť politickú situáciu za železnou oponou, ale prostredníctvom predmetov ísť proti času, oživiť spomienky na rodičov i prarodičov a pripomenúť si, že tešiť sa dalo i z maličkostí," vysvetlila D. Rosová.

Podľa jej slov práve výstavy tohto typu napomôžu aj tým, ktorí si tú dobu nepamätajú predstaviť im, aké bolo Slovensko. Retro výstava potrvá do 31. januára 2020 a návštevníci si ju môžu pozrieť každý pracovný deň od 9:00 do 15:00 hod. Pre školy je pripravená aj prezentáciu o jednotlivých predmetoch.

Niektoré zaujímavé retro kúsky nájdete aj v našej galérii.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah zo Spišskej a okolia.

Zachytené objektívom: Takéto retro kúsky môžete vidieť v Spišskej
35
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM