Miroslav Pomajdík Správy

Väznica v Levoči praská vo švíkoch... Je preplnená najviac v celej SR!

Väčšina slovenských väzníc prekračuje svoje kapacitné možnosti. To je aj prípad Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Levoči, kde je prekročená kapacita o 8,9 percenta, čo je najviac zo všetkých väzníc na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Väznica v Levoči praská vo švíkoch... Je preplnená najviac v celej SR!
Zdroj: TASR

Viaceré väznice prejdu rekonštrukciami

Druhou najvyťaženejšou väznicou je Ústav na výkon trestu odňatia slobody v Ružomberku, kde je prekročená kapacita o 4,5%. S výstavbou nových väzníc sa na Slovensku momentálne nepočíta. Na konci júna si odpykávalo svoje tresty v slovenských väzniciach 8 946 ľudí. K tomuto počtu musíme prirátať aj 1 288 obvinených, ktorí sú taktiež zaistení vo väzniciach po celom území. Takto pred rokom sa nachádzalo vo väzniciach 1429 obvinených a 9665 odsúdených. Počty väzňov klesli aj vďaka tohtoročnej prezidentovej amnestii.

„V súčasnosti sa v ústavoch na výkon väzby a ústavoch na výkon trestu odňatia slobody zabezpečuje príprava a realizácia rekonštrukcií objektov a zariadení zameraných na sanáciu havarijného, prípadne zlého technického stavu. Ide napríklad o rekonštrukciu striech ubytovne pre odsúdených v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Hrnčiarovciach nad Parnou, rekonštrukciu sociálnych zariadení pre odsúdených v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Želiezovciach, rekonštrukciu vychádzkových dvorcov v Ústave na výkon väzby v Žiline, rekonštrukcia vodárne v Ústave na výkon trestu odňatia slobody a ústave na výkon väzby v Ilave, rekonštrukcia vstupných brán Ústavu na výkon väzby a ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Košiciach a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Levoči," konkretizoval Michal Čička z kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS).

Nové väzenské miesta

Od 1. júla 2013 bolo dané do užívania 92 väzenských miest pre odsúdených, ktorí sú zaradení do minimálneho stupňa stráženia v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Košiciach – Šaci, ktorý prešiel väčšou rekonštrukciou.

V nadväznosti na schválenú Aktualizáciu Koncepcie väzenstva Slovenskej republiky na roky 2011 až 2012 ZVJS v súčasnosti zabezpečuje prípravu realizácie nasledovných investičných akcií – rekonštrukciu Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Bratislave, rekonštrukciu tepelného hospodárstva Ústavu na výkon trestu odňatia slobody a ústavu na výkon väzby v Leopoldove a rekonštrukciu objektov a signálno-bezpečnostnej techniky v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Dubnici nad Váhom.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM