Erik Bojničan Rôzne

Špeciality na pôvodných peciach: Centrum dediny sa zmení na veľký hodový stôl

Všakovaké dobroty podľa starodávnych receptov, kultúrny program aj šikovní remeselníci. Na toto všetko sa môžete tešiť.

Ilustračný obrázok k článku Špeciality na pôvodných peciach: Centrum dediny sa zmení na veľký hodový stôl
Zdroj: TASR

Fajnoty z Margecian a dolného Spiša sú posledným z tohtoročných Top podujatí programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita. Ako uviedla výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košický kraj (KOCR) Lenka Vargová Jurková, „Margecianske fajnoty sa už stali tradíciou a získali si priazeň nielen obyvateľov Spiša, ale i širokého okolia.“

Podujatie, ktorého šiesty ročník sa uskutoční 15. a 16. októbra, pripravuje obec Margecany a folklórna skupina Jadlovec. Centrum obce sa zmení na jeden obrovský hodový stôl, na ktorom návštevníci nájdu unikátne gastronomické kreácie. Tieto kulinárske špeciality sa podľa starodávnych receptov pripravujú pred očami návštevníkov na pôvodných peciach.

Najrôznejšie recepty

Svoje „kuchne“ a špeciality tu predstavia zástupcovia Kojšova, Veľkého Folkmára, Jakloviec, Krompách, Sloviniek, Kolinoviec, Kluknavy, Olcnavy, Gelnice, Žakaroviec, Hrabkova, Smižian, ale aj hostia z Miklušoviec či Liptovskej Tepličky. Svojím kuchárskym umením budú súperiť o získanie titulu „Najfajnejša kuchňa“, ktorú vyhodnotia v sobotu podvečer a „Najfajnejši majster“, ktorého ocenia v nedeľu popoludní.

Návštevníci budú môcť nielen pozorovať prípravu pokrmov, ale hlavne ich ochutnávať. Na svoje si prídu aj tí, ktorí si budú chcieť sami kuchárske remeslo vyskúšať. Môžu si upiecť svoj gruľovnik – pretože práve táto fajnota je typická pre Margecany a je aj najžiadanejšou. Ponuka bezmäsitých, ale aj mäsitých jedál však bude pestrá. Okrem ochutnávky všetkých pečených a varených jedál z „kuchni“, budú sa z „Gazdovského dvora“ predávať aj mliečne, mäsové a cukrárske výrobky, ale i med a medovina.

Zábava celý víkend

V tento víkend sa na pódiu pri obecnom úrade budú prezentovať folklórne skupiny zo Spiša. V sobotu od jedenástej vystúpia detské folklórne súbory a v hlavnom popoludňajšom programe diváci uvidia folklórne skupiny Čačina, Vargovčan, Magurák a skupinu z Liptovskej Tepličky. Návštevníkov určite rozosmeje ľudový rozprávač Jožko Jožka a podvečer bude pokračovať zábava pri muzike.

Nedeľný program sa ponesie v znamení osláv 80. výročia dokončenia železničnej trate Margecany – Červená Skala. Návštevníkov z Košíc do Margecian privezú historické motorové vlaky Hurvínek a Ľubka, ktoré majú odchod z Košíc o štvrť na deväť. Potom sa môžu záujemcovia previezť až do Gelnice.

V Uličke remesiel bude tiež možné obdivovať zručnosť remeselníkov a kúpiť si netradičný suvenír. Svoje diela z dreva, kože, z vosku, ručné práce, tkanie pokrovcov na starodávnych krosnách i výtvarné umenie tu prezentujú margecianski umelci. Pre deti sú pripravené rôzne staré hry, maľovanie erbov, streľba z luku, či výroba príveskov a náramkov. Komu sa zunuje folklór či jedenie a pitie, sa môže so sprievodcom odviezť autobusom k technickej pamiatke Margeciansky tunel.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM