Kultúra

Spišské divadlo sa počas pandémie vynašlo: Predstavenie sprístupnili aj nepočujúcim

Spišské divadlo v Spišskej Novej Vsi pripravilo projekt "Divadlo spája", ktorého hlavným cieľom je priblížiť divadelné predstavenie a jeho atmosféru aj nepočujúcim.

Ilustračný obrázok k článku Spišské divadlo sa počas pandémie vynašlo: Predstavenie sprístupnili aj nepočujúcim
Zdroj: Spišské divadlo

Riaditeľ divadla Radovan Michalov uviedol, že členovia súboru si na realizáciu projektu vybrali slovenskú klasiku – predstavenie Rysavá jalovica.

Odložené premiéra

Do spolupráce zapojili aj štyroch tlmočníkov do posunkovej reči. O tlmočenie sa postarala organizácia Myslím – centrum kultúry Nepočujúcich. Pôvodne sa malo predstavenie odohrať ešte začiatkom decembra minulého roka.

Všetko sme mali pripravené a všetci v divadle sme sa tešili na toto výnimočné predstavenie. Ale do hry vstúpil lockdown a zatvorenie divadiel. Nemali sme na výber a Rysavú jalovicu pre nepočujúcich sme museli zrušiť,“ priblížil riaditeľ.

Online predstavenie

Divadelníci tak hľadali spôsob, ako by v rámci možností svoj sľub a záväzok voči sluchovo hendikepovaným splnili. „Rozhodli sme sa celé predstavenie preniesť do online priestoru. A odohrali sme ho tam hneď šesťkrát ešte v závere minulého roka,“ vysvetľuje Michalov.

Spišské divadlo sa však svojho pôvodného plánu nevzdáva, riaditeľ verí, že obmedzujúce opatrenia nepotrvajú donekonečna a aj divadlá sa čoskoro otvoria. „Potom budeme môcť pozvať nepočujúcich aj do nádhernej sály nášho divadla a s chuťou im zahráme Rysavú jalovicu ešte raz,“ ubezpečil a dodal, že divadlo, ktoré spája svety zdravých a zdravotne postihnutých, nie je pre autorov projektu jednorazovou záležitosťou.

Už teraz majú pripravené aj ďalšie nápady, ktorými by chceli v sále privítať aj ďalšie skupiny ľudí so zdravotným hendikepom. „Nechcem ešte konkrétne prezrádzať, ale intenzívne pracujeme na tom, aby sa nám to podarilo,“ uzatvára Michalov.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM