Miroslav Pomajdík Správy

Spišský Jeruzalem navrhli jezuiti: Nezabudli ani na sídlo neslávne známeho Piláta

Na Spišskej Kapitule a v jej okolí to riadne žilo. V nedeľu sa skončili kultúrne akcie v rámci projektu Spišský Jeruzalem. Cieľom bolo zviditeľnenie tejto oblasti a vyzdvihnutie jej duchovného významu. Zvolený názov Spišský Jeruzalem nie je vôbec náhodný.

Ilustračný obrázok k článku Spišský Jeruzalem navrhli jezuiti: Nezabudli ani na sídlo neslávne známeho Piláta
Zdroj: TASR

Akcia je súčasťou dlhodobého projektu Terra Incognita – Krajina nespoznaná, pomocou ktorého Košický samosprávny kraj popularizuje cez rôzne kultúrne akcie zaujímavé lokality v kraji. „My by sme boli radi, aby sa Spišský Jeruzalem stal miestom náboženskej turistiky pre obyvateľov Slovenska, ale i pre návštevníkov z Európy a zo sveta, pretože toto miesto má taký potenciál,“ povedala hovorkyňa KSK Zuzana Bobriková.

Spišský Jeruzalem má pripomínať ľuďom udalosti umučenia a vzkriesenia Ježiša Krista prostredníctvom rôznych stvárnení. Návštevníci sa tak mohli pokochať nádhernými maľbami, divadelnými predstaveniami, či vypočuť si krásne spevy počas koncertných vystúpení. Návštevníkom sa predstavil herecký súbor EXTEATRO Ľubica, ktorý predviedol scénickú hru o živote a umučení Krista, priamo v katedrále vystúpil aj svetoznámy mím Milan Sládek, či farníci z Nižnej Šebastovej, ktorí predviedli dramatizovanú Živú krížovú cestu.

Spišský Jeruzalem dali vystavať jezuiti

V rokoch 1666 až 1675 sa o výstavbu lokality inšpirovanej Jeruzalemom zaslúžili jezuiti. „Toto miesto pre rozjímanie a modlitby postavili jezuiti, pretože v tom čase sa ľudia nevedeli dostať do Svätej zeme. Preto tu vybudovali kaplnky, ktoré dokumentujú krížovú cestu. Všetko bolo rozmiestnené v nádhernej prírodnej scenérii,“ povedala hovorkyňa KSK Zuzana Bobriková.

Pre návštevníkov bol počas akcie k dispozícii aj sprievodca Vladimír Olejník, ktorý je archivárom Spišského biskupstva. „Je to v podstate mapa alebo maketa Jeruzalema v krajine v mierke 1 : 1. Tvoria ju sakrálne objekty a prícestné kaplnky a každá z nich symbolizuje istú stavbu alebo miesto spojené s utrpením Ježiša Krista v Jeruzaleme,“ uviedol Olejník.

Nezabudli ani na sídlo Piláta

Poloha jednotlivých objektov vzhľadom k reálnemu Jeruzalemu je skôr orientačná. Symbolom večeradla je Katedrála sv. Martina, máme tu palác Herodesa, ktorý pripomína Kaplnka sv. Rozálie, sídlo Piláta, čo symbolizuje Kaplnka sv. Františka Xaverského a je tu aj Golgota, ktorú zjavne pripomína vŕšok Sivá brada. „Napriek tomu vzdialenosti jednotlivých kaplniek postavených človekom v prírode rešpektujú vzdialenosti reálnych objektov v Jeruzaleme,“ konštatoval archivár.

Viacerí návštevníci boli prekvapení, že veľa náboženských stavieb na tomto mieste je postavených ako symbolický obraz mesta Jeruzalem. „Chodím na tieto miesta už niekoľko rokov aj so svojou rodinou, ale skutočne som nevedel, že tieto kaplnky boli postavené podľa takéhoto vzoru. Myšlienku určite treba podporovať a objekty opraviť,“ hovorí Peter Gubran zo Spišskej Novej Vsi.

Spišský Jeruzalem
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM