Kultúra

Tip na knihu: Ďalší príbeh do kabelky o odcudzení rodičov a detí, ktorý končí tragicky

Koľko musíme stratiť, aby sme zistili, že rodina patrí k tomu najvzácnejšiemu, čo máme? Pracujeme čoraz dlhšie, nemáme čas na svojich blízkych a keď už si ho nájdeme, chceme mať pokoj. Najmä rodičia sa vzďaľujú deťom, a deti rodičom, čo môže mať aj fatálne následky...

Ilustračný obrázok k článku Tip na knihu: Ďalší príbeh do kabelky o odcudzení rodičov a detí, ktorý končí tragicky
Zdroj: Dnes24.sk

Keď slzy liečia je novinka z edície Príbehy z kabelky, ktorá rozpráva práve o odcudzení rodičov a detí. V centre príbehu sú mama Pavla a 16-ročná dcéra Darina.

Pavla má šťastné manželstvo, otvorila si kníhkupectvo a vychováva s milujúcim manželom štyri deti. Najstaršia Darina sa blíži k prahu dospelosti a hoci by mala dozrievať, stáva sa čoraz nezvládnuteľnejšou. Ignoruje pravidlá a hnev obracia proti matke. Pavla, hoci sa veľmi usiluje, si nevie k dcére nájsť cestu. Všetko, čo povie alebo urobí, je zlé. Darina s ňou ustavične bojuje a zlosť si vybíja aj na mladších súrodencoch.

Pavla je z toho nešťastná, má pocit, že ako matka zlyhala. Nič však nie je také zlé, aby nemohlo byť horšie, a Darina tragicky zomiera. Nešťastná Pavla sa s tým nevie vyrovnať a kedysi priam dokonalá rodina sa postupne rozpadá. Poradí si Pavla s nepriazňou osudu? Nájde v sebe dostatok sily, aby sa postarala o mladšie deti a prebudila v zatrpknutom manželovi dávne city?

Príbeh Keď slzy liečia sa dotkne vášho srdca, duše a prinúti zamyslieť sa. Možno aj vo vašom okolí dospievajúci tínedžeri prepadajú nedôvere, pocitu nedocenenia, strácajú sa v zhluku vlastných pocitov a túžob. Kariéra, materializmus a finančná nezávislosť mnohokrát prevyšujú tie skutočné životné hodnoty. Pritom tragédia je niekedy na dosah ruky a potom býva už neskoro opraviť pokazené…

Začítajte sa do novinky Keď slzy liečia z edície Príbehy z kabelky.

Tip na knihu: Operácia Medový motúz

Svetoznámy Ian McEwan napísal pútavý román Operácia Medový motúz , v ktorom nás prenesie do roku 1972. Serena študuje v poslednom ročníku na Cambridge, je dcérou anglikánskeho biskupa a nečakane zažije krátky ľúbostný románik so starším profesorom. Ten ju zasvätí nielen do britskej histórie, ale aj do súčasnej politickej situácie a pripraví ju na prijatie do spravodajskej služby známej ako MI5.

Británia prežíva ropnú krízu, zmieta sa v hospodárskych problémoch, sociálnych nepokojoch a terorizme, vyvolanom konfliktami v Severnom Írsku. Studená vojna si vyžaduje boje aj na poli kultúry, a neraz ide o zákulisné ťahy, intrigy a premyslenú manipuláciu.

Serena je vášnivá čitateľka a tak ju jej nový zamestnávateľ MI5 poverí úlohou v rámci operácie Medový motúz. Jej cieľom je finančne podporiť začínajúcich spisovateľov, novinárov či vedcov a tak nepriamo získať ich politickú lojalitu. Serena má v mene krycej nadácie ponúknuť štipendium mladému spisovateľovi Tomovi Haleymu. Jej obdiv k jeho tvorbe sa po čase mení na lásku, čím, pravdaže, porušuje základné pravidlá spravodajskej služby.

Haley si postupne získa literárne uznanie, ale v okamihu, keď získava Cenu Jane Austenovej, odhalí sa zdroj financií nadácie, ktorá mu poskytovala štipendium. Spisovateľ sa stáva objektom verejného škandálu. Ani postavenie Sereny neostáva utajené a vyúsťuje do neočakávaného záveru.

„Toto si musíte prečítať… Intrigy, láska a vzájomná zrada v podaní skutočného literárneho majstra.“ The Lady

McEwanov román Operácia Medový motúz má autobiografické črty, nechýba mu napätie a riadna dávka sebairónie, či humoru. New York Times ju označil za pozoruhodnú knihu a San Francisco Chronicle dodáva: „Jedna z najlepších kníh roka 2012!“

Tip na knihu: Ďalší príbeh do kabelky o odcudení rodičov s deťmi
2
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM