Kultúra

Turisti si známu atrakciu nenechali ujsť a sú tu dobré správy: Takto vzrástla návštevnosť na Spišskom hrade...

Spišský hrad aj múzeum vlani prilákali viac turistov ako v roku 2013. Pomyselné prvé miesto patrilo návštevníkov zo Slovenska. Nezaostávali však ani turisti z Poľska a z Českej republiky.

Ilustračný obrázok k článku Turisti si známu atrakciu nenechali ujsť a sú tu dobré správy: Takto vzrástla návštevnosť na Spišskom hrade...
Zdroj: Dnes24.sk

Vlani navštívilo expozície Slovenského národného múzea – Spišského múzea v Levoči viac ako 188 700 hostí. Dáša Pavúková Uharčeková zo SNM-SM informovala, že je to o 17 000 návštev­níkov viac ako v roku 2013.

Skoré otvorenie hradu

„Celkové zvýšenie návštevnosti je na úrovni 10 percent a na Spišskom hrade je nárast návštevníkov o päť percent,“ konkretizovala Pavúková Uharčeková. K zvýšeniu návštevnosti podľa nej prispelo aj skoré otvorenie Spišského hradu pre verejnosť, a to už vo februári 2014 i množstvo podujatí počas celej sezóny.

K najnavštevo­vanejším patrili kultúrny festival Leto na hrade s celkovou návštevnosťou viac ako 30 000 turistov. K obľúbeným podujatiam patrili tradične aj nočné prehliadky, Noc múzeí, Škola princezien i novinka na hrade – piatkové divadelné večery. Tie počas piatich prázdninových piatkov navštívilo viac ako 400 milovníkov divadla v netradičnom priestore hradnej arkádovej chodby.

Dlhodobá výstava

Z výstav bola podľa slov Pavúkovej Uharčekovej navštevovanejšia dlhodobá výstava U nas na Spišu, ktorú spolu so sprievodnými podujatiami videlo takmer 10 000 návštev­níkov. „Pozornosti sa tešil aj prednáškový cyklus Pohľady do minulosti a nové spomienkové podujatie Deň pre Levočskú bielu paniu, pripravené k 300. výročiu jej popravy v maďarskom meste Győr,“ doplnila.

K zvýšenej návštevnosti múzea podľa nej prispela aj intenzívna práca so žiakmi a mládežou. V cykle Škola v múzeu bolo množstvo podujatí, napríklad Veselé štvrtky v múzeu, Hradohranie, Chlebovanie, Modrá krajina, Tajomstvo sochy, Veselý muzeálny povrázok, Škola princezien, detské nedele na hrade, Jarné prebúdzanie, či Spišské Vianoce – betlehemské hry.

Najviac turistov bolo zo Slovenska

Z pohľadu národnostného zloženia bola prevažná väčšina návštevníkov zo Slovenska. „Zaznamenali sme opätovný mierny nárast návštevníkov z Poľska i z Českej republiky,“ prezradila Pavúková Uharčeková.

Spišský hrad i expozície v Levoči boli obľúbenou destináciou aj pre návštevníkov z Maďarska, Nemecka i anglicky hovoriacich krajín. „Mali sme aj návštevníkov hovoriacich rusky, francúzsky i španielsky. Národnostné zloženie návštevníkov je dlhodobo štandardné a nezaznamenávame výrazné rozkolísanie,“ uzavrela Pavúková Uharčeková.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM