Miroslav Pomajdík Správy

V Levoči otvorili nový priemyselný park: Ten by mal raz zamestnať až 500 ľudí

V Levoči slávnostne otvorili Hnedú priemyselnú zónu Juh. Nový priemyselný park sa nachádza v časti bývalého pôsobiska Levočských strojární, ktoré v roku 1992 skončili v konkurze. Mesto Levoča musí do roku 2018 prilákať do priemyselného parku firmy, ktoré zamestnajú spolu 500 ľudí.

Ilustračný obrázok k článku V Levoči otvorili nový priemyselný park: Ten by mal raz zamestnať až 500 ľudí
Foto: Miroslav Pomajdík / Zdroj: Dnes24.sk

O zamestnanosť sa v minulosti v Levoči starali tri hlavné podniky: Tatrasvit, Levočské strojárne a Liehofruct. V týchto podnikoch bolo zamestnaných zhruba 1 200 ľudí, no tie postupne skončili v konkurzoch a likvidácii. V Levoči sa snažia opäť obnoviť strojársky priemysel aj preto, že Levočské strojárne boli kedysi dominantným zamestnávateľom v meste, kde pracovalo 700 ľudí, preto padol aj tip pri vybudovaní priemyselného parku na areál bývalých Levočských strojární.

Na projekte sa preinvestovalo 7,9 milióna eur

Mesto Levoča na vybudovanie Hnedej priemyselnej zóny Juh v roku 2010 požiadalo o nenávratný finančný príspevok z Európskej únie. Finančný príspevok sa im podarilo získať vo výške 7,9 milióna eur. Tieto peniaze boli použité na kúpu pozemkov, nehnuteľností, na rekonštrukciu haly M4 a na vybudovanie inžinierskych sietí- prekládka vody, kanál, elektrina- vysoké napätie, nízke napätie, plyn. Na prípadných investorov tak čaká areál s plne vybudovanými inžinierskymi sieťami, na ktoré si môžu napojiť svoje budúce výrobné haly, alebo prísť priamo do zrekonštruovanej budovy M4.

Do konca roku 2018 musí podľa zmluvy s Ministerstvom hospodárstva SR mesto vytvoriť 500 pracovných miest, to rozbehlo spolu so SARIOM už v roku 2011 rokovania, ktorých cieľom je naplniť tento priemyselný park. Výhodou bude aj blízkosť zatiaľ rozostavanej diaľnice, ktorá je vzdialená od priemyselného parku len 500 metrov. Diaľničný úsek, na ktorý bude napojený aj zjazd do Levoče by mal byť dokončený do roku 2014 a úsek od Levoče po Jablonov do rokov 2015/16.

V hale M4 sa už vyrábajú komponenty pre diaľnice

V hale M4 pôsobí firma AGC, ktorá vyrába rôzne komponenty, napr. diaľničné zvodidlá pre výstavbu diaľnic, či viacero komponentov pre rýchlostné cesty, ako aj pre cesty 1. či 2. triedy. „Táto firma zamestnáva 25 ľudí a pôsobí v hale už dlhšie obdobie. My keď sme do tohto projektu šli, tak sme mali viacero možností, kde vytvoriť priemyselný park. Zvíťazila práve táto lokalita, lebo tu boli v susedstve hneď pozemky mesta, čiže sme nemuseli vykupovať pozemky od súkromných vlastníkov. Na tomto mieste pôsobili Levočské strojárne, ktoré zamestnávali 700 ľudí, čiže máme aj ľudský potenciál a areál je najviac viditeľný z budúcej diaľnice Jablonov- Jánovce,“ zhodnotil primátor Levoče Miroslav Vilkovský

Nezamestnanosť v samotnom meste Levoča je na úrovni 18,5%. „Nesúhlasím s tým, aby sa Levoča zameriavala výlučne len na cestovný ruch aj preto, lebo tu kedysi pôsobili tri podniky Tatrasvit, Levočské strojárne a Liehofruct, ktoré zamestnávali spolu 1 200 ľudí a títo ľudia stratili svoje pracovné pozície. Nie všetci sa môžu zamestnať v oblasti cestovného ruchu,“ doplnil Miroslav Vilkovský

Na ťahu je SARIO

SARIO momentálne rokuje s viacerými firmami o vstupe do priemyselného parku v Levoči, ktoré sa zaujímajú aj o úľavy, ktoré im môže poskytnúť štát. „Levoča už firmám nemôže poskytnúť veľký benefit, lebo štát už prispel nemalou finančnou čiastkou na výstavbu inžinierskych sietí a celého priemyselného parku,“ uzavrel Miroslav Vilkovský

SARIO je momentálne v rokovaní so zahraničnou firmou, ktorá sa vážne zaujíma o vstup do priemyselného parku v Levoči a ktorá by mohla zamestnať 100 až 150 ľudí.

Celý areál sa rozprestiera na 10 hektároch

Výstavba Hnedej priemyselnej zóny Juh začala v auguste 2011 a v máji 2013 bola celá stavba skolaudovaná. Areál je rozdelený na štyri celky. Jedná sa o výrobnú halu M4, ktorej súčasťou sú aj administratívne a sociálne priestory, na ďalších troch častiach boli vytvorené pozemky pre budúcich investorov, ku ktorým sú dotiahnuté všetky inžinierske siete, takže si tam môžu postaviť svoje výrobné priestory.

„V areáli bolo nutné zrealizovať preložku vysokého tlaku plynu, vzdušnej siete VN rozvodnej linky a vodovodu, ktoré fungujú ako hlavné prívody do Levoče. Zrealizovalo sa to kvôli tomu, aby sa získal väčší priestor na výstavbu nových výrobných hál. Celková plocha areálu je 10 hektárov. Pre jedného investora je pripravených zhruba 10 000 m2,“ skonštatoval na záver Ľubomír Labuda z Mestského úradu v Levoči.

Hnedá priemyselná zóna Juh v Levoči
22
Galéria
Foto: Miroslav Pomajdík / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM