V Slovenskom raji sa prizeralo až 400 ľudí: Horskí záchranári zasahovali aj keď nemuseli
Deň horskej záchrannej služby prilákal na Podlesok viac ako štyristo ľudí. Niekoľko desiatok záchranárov predviedlo to, s čím sa často stretáva počas služby. Tentokrát našťastie naozajstnú pomoc nikto nepotreboval.

Cez víkend mohli návštevníci národného parku vidieť viacero ukážok horskej záchrannej činnosti priamo v teréne. Ľudí zaujala ich práca o čom svedčí aj bohatá účasť.
Ukážky rôznych techník
„Začali sme o 11. hodine v ústí Prielomu Hornádu. Záchranári spolu s dobrovoľníkmi predviedli horolezeckú techniku záchrany, spúšťanie a vyslobodzovanie postihnutého záchranármi z horolezeckého terénu. Novinkou bola aj ukážka vyslobodenia topiaceho sa človeka z Hornádu pomocou speleologickej techniky,“ priblížil šéf horskej záchranárskej služby Jozef Janiga.
Horská záchranárska služba chcela priblížiť aj návštevníkom Slovenského raja prácu záchranárov v teréne. Nechýbali ani ukážky záchrany pomocou psíkov. A pre deti boli pripravené rôzne športové hry. „Na Deň HZS sa prišlo do Slovenského raja pozrieť viac ako 400 ľudí z okolitých obcí a miest,“ doplnil Janiga.
Špecifický raj…
Základ ukážok predvádzali príslušníci HZS z oblastného strediska Slovenský raj, pomáhali im však aj kolegovia z iných lokalít Vysokých, Nízkych Tatier i Veľkej a Malej Fatry. „Slovenský raj je špecifický, pretože je charakterizovaný svojimi úzkymi dolinami, roklinami a kaňonmi. Naši príslušníci tu preto riešia najmä pády na turistických chodníkoch, prevažne na rebríkoch a iných technických zariadeniach. V zimnom období je tu zase rozšírené horolezectvo v ľadopádoch, ktorých je tu dosť veľa a s tým súvisia aj naše záchranné akcie,“ zdôraznil šéf záhranárov Janiga.
V súčasnosti pracuje v Slovenskom raji 10 horských záchranárov. Na budúci rok sa Deň Horskej záchranárskej služby uskutoční opäť v inej lokalite, kde je horská záchrana potrebná.
Foto: Marián Vaľo
