Správy

Pellegrini by po Bratislave privítal novelu zákona aj o meste Košice a "urobil poriadok"

Premiér upozornil, že z dlhodobého hľadiska je súčasné územno-správne členenie SR neudržateľné.

Ilustračný obrázok k článku Pellegrini by po Bratislave privítal novelu zákona aj o meste Košice a "urobil poriadok"
Zdroj: Adam Stečák

Mesto Bratislava so svojím okolím by malo plniť aj služby kraja. Povedal to po stredajšom výjazdovom rokovaní vlády SR v bratislavskom Primaciálnom paláci premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Zbytočný medzičlánok

To, že existuje samostatne hlavné mesto a zároveň aj Bratislavský samosprávny kraj (BSK), nemá podľa neho opodstatnenie. Zlúčenie mesta Bratislava a BSK do jedného s tým, že by primátor plnil úlohy aj predsedu kraja, vníma Pellegrini ako logické a podporil by ho.

V prípade bratislavského regiónu vníma samosprávny kraj predseda vlády ako „zbytočný medzičlánok“. „Samosprávne kraje možno v iných regiónoch logiku dávajú, ale v Bratislave nie,“ povedal.

Hlavné mesto verzus BSK podľa neho vôbec nemá opodstatnenie, aby existovali takéto dve entity. Primátor Bratislavy Matúš Vallo podotkol, že v Bratislave sú tri úrovne riadenia, a to mesto, mestská časť i samosprávny kraj.

„Vytvára to nesystémovosť a frustráciu obyvateľov,“ spresnil. Ak majú aj naďalej ostať na Slovensku samosprávne kraje, je za to, aby bolo mesto Bratislava samostatným krajom.

Poriadok aj s Košicami

Premiér upozornil, že z dlhodobého hľadiska je súčasné územno-správne členenie SR neudržateľné. „Máme obce, ktoré nevedia zo svojho rozpočtu vykryť ani len plat starostu, ani dokonca polovičný plat. Nemajú na výkon funkcií, ako je údržba. Prejavuje sa to aj na nízkej kvalite života ľudí,“ poznamenal.

Sústreďovanie služieb a centralizovanie do väčších celkov je podľa jeho slov určite účelné. Poukázal pritom aj na Bratislavu a Košice.

„Pozrime sa, koľko ľudí v nich žije, koľko mestských častí majú a koľko stoviek poslancov živia v jednotlivých zastupiteľstvách. Porovnajme to s inými veľkými európskymi metropolami, ktoré sú podstatne väčšie a dokáže ich spravovať malý ansámbel ľudí,“ uviedol.

Pellegrini tvrdí, že je na mieste nájsť odvahu pri novele zákona o Bratislave či novele zákona o meste Košice a „urobiť poriadok“. „Je to absolútne neefektívne. Primátor Bratislavy by vedel povedať, čo môže a čo nemôže, hoci je hlava hlavného mesta. Ako je odkázaný na vôľu a nevôľu mestskej časti. Môže sa postaviť aj na hlavu, nepohne sa ďalej,“ povedal premiér.

Podľa odborníka na samosprávu Michala Kaliňáka miestna územná samospráva potrebuje modernizáciu, avšak je potrebné vyhýbať sa zjednodušeným riešeniam. Uvažovať o Bratislave ako hlavnom meste a zároveň samosprávnom kraji je podľa Kaliňáka namieste, nakoľko v krajinách V4 majú hlavné mestá presne takéto postavenie.

„Avšak súbežne s tým potrebujeme hlbokú inventúru VÚC-iek, aby sme vedeli, čo sa im od vzniku pred 18 rokmi reálne poradilo a čo nie. To isté platí o mestách Košice a Bratislava, kde je vzhľadom na počet obyvateľov úplne odlišný počet mestských častí, ale aj vzťahy medzi mestskými časťami a magistrátom a napokon, ide aj o odlišné kompetencie, ktorými disponujú mestské časti v Bratislave a inými, ktorými disponujú mestské časti v Košiciach. Bez týchto porovnaní, reálnych čísiel a návrhov so skutočnými dopadmi nie je možné hovoriť o konkrétnych reformných opatreniach,“ uviedol pre Košice24 Kaliňák.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM