Správy

Pomôžte deťom z detského domova: Staňte sa ich priateľmi

Takmer 5 000 detí na Slovensku vyrastá v centrách pre deti a rodiny. Chýbajú im sociálne väzby a skúsenosti so skutočným svetom.

Ilustračný obrázok k článku Pomôžte deťom z detského domova: Staňte sa ich priateľmi
Zdroj: TASR

Nezisková organizácia Pro Vida v spolupráci s miestnymi centrami pre deti a rodiny hľadá v Košiciach a Prešove dobrovoľníkov v rámci programu Buddy. Jeho cieľom je, aby dieťa z detského domova získalo človeka, ktorému môže plne dôverovať a pomáha mu pripraviť sa na samostatný život.

Podľa Tomáša Halána, marketingového manažéra programu, takmer 5 000 detí na Slovensku nemôže vyrastať vo svojich rodinách, ale v centrách pre deti a rodiny, bývalých detských domovoch.

Kontakt s vonkajším svetom

„Ich sociálne väzby zriedka siahajú mimo inštitúcie a ich pohľad na svet je často skreslený. Chýbajú im zdravé rodinné vzťahy a reálny kontakt s vonkajším prostredím, kde by boli zodpovedné samy za seba. Iba ich úplné prijatie a cielená individuálna starostlivosť môže riešiť ich hlboko zakorenené traumy a rozvíjať ich potenciál,“ povedal Halán.

Každé dieťa potrebuje mať podľa jeho slov skutočný vzor, ku ktorému môže vzhliadať, učiť sa od neho a úspešne sa tak zaradiť do spoločnosti, a preto aj pár hodín týždenne dokáže pozitívne zmeniť budúcnosť detí.

„Neobyčajným priateľstvom dlhodobo rozvíjame deti, ktoré nemôžu vyrastať v rodine, na ich ceste k samostatnosti. Dobrovoľníci získavajú možnosť osobného naplnenia a rozvoja, zvyšuje sa ich trpezlivosť, empatia a získavajú iný pohľad na život. Zároveň sú pre tieto deti kľúčovými osobami v ich životoch,“ dodal zakladateľ programu Ladislav Kossár.

Venujete im čas

Program Buddy vznikol v roku 2006. Tím psychológov a odborníkov na sociálnu prácu hľadá, vyberá, školí a spája dobrovoľníkov s deťmi z centier. Dobrovoľník je dospelý človek, ktorý sa každý týždeň stretáva s dieťaťom mimo centra a venuje mu svoj čas, priateľstvo, dôveru a lásku.

Dieťa tak získava človeka, ktorému môže plne dôverovať a pomáha mu pripraviť sa na samostatný život. Program takto zvyšuje ich šance nájsť si dôstojnú prácu, bývanie a znižuje počet mladých bez domova, nezamestnaných a v kriminalite.

Záujemcovia sa môžu prihlásiť prostredníctvom webstránky tvojbuddy.sk.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Najčítanejšie