Ilustračný obrázok k článku Poslanci za OĽANO podali trestné oznámenie na košického podnikateľa Lumtzera
Zdroj: TASR/Miroslav Košírer

Poslanci za OĽANO podali trestné oznámenie na košického podnikateľa Lumtzera

Firmy podnikateľa dlhujú štátu viac ako milión eur.

Správy
Správy

Poslanci za OĽANO podali trestné oznámenie na košického podnikateľa Lumtzera

Firmy podnikateľa dlhujú štátu viac ako milión eur.

Ilustračný obrázok k článku Poslanci za OĽANO podali trestné oznámenie na košického podnikateľa Lumtzera
Zdroj: TASR/Miroslav Košírer

Poslanci Národnej rady (NR) SR Kristián Čekovský a Peter Kremský (obaja OĽANO) podali trestné oznámenie na podnikateľa Juraja Lumtzera. Firmy, ktoré ovláda, dlhujú štátu viac ako 1,2 milióna eur. Podanie na Generálnu prokuratúru SR sa opiera o podozrenie, že došlo k spáchaniu trestného činu krátenia dane a poistného.

Poslanci chcú zmeniť legislatívu tak, aby podnikatelia, ktorí vyrábajú dlhy, nemohli viac podnikať a zakladať si ďalšie firmy, informovalo o tom v piatok hnutie OĽANO. „Niektorí majitelia firiem sa do situácie, že nedokážu zaplatiť všetky dane či odvody, dostali pre rôzne nečakané problémy, napríklad aj v dôsledku pandémie. Takým by mal štát vychádzať čo najviac v ústrety. Ale sú tu podnikatelia, ktorí si z neplatenia daní, poistného, prípadne mzdy, urobili svoj biznismodel,“ uviedlo hnutie.

Sťažovali sa zamestnanci

Čekovský odôvodnil podanie trestného oznámenia sťažnosťami zamestnancov. „Zistili sme, že Juraj Lumtzer je konateľom a spoločníkom vo viacerých firmách, ktoré pôsobia najmä na východnom Slovensku. Tie postupne vznikajú a po nakopení dlhov zanikajú. Firmy, ktoré ovláda, dlhujú štátu celkovo viac ako 1,2 milióna eur a patrí tak medzi najväčších dlžníkov na Slovensku,“ uviedol Čekovský.

Neposielanie výplat podľa neho spôsobilo mnohým zamestnancom vážne finančné problémy. „Okrem toho však zamestnávateľ ohrozuje aj ich budúcnosť – či už zdravotné alebo dôchodkové zabezpečenie,“ do­dal.

Poslanec Kremský spresnil, že v pôvodnej Lumtzerovej firme LU-MI Plus Bratislava vznikol dlh vyše 70-tisíc eur, následne vo firme LU-MI Plus Košice ďalších 800-tisíc eur. Podnikanie prevzala nová spoločnosť LU-MIK Plus, kde dlh počas jedného roka narástol na viac ako 216.000 eur, a v poslednej spoločnosti LU-MIK Slovakia sa za pol roka nazbieral dlh vyše 120-tisíc eur. Spolu tak tieto spoločnosti dlhujú vyše 1,2 milióna eur.

Ľudia si zaslúžia spravodlivosť

„Generálnu prokuratúru žiadame o prešetrenie, či uvedeným konaním došlo k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu neodvedenia dane a poistného podľa príslušných paragrafov Trestného zákona. Firmy pána Lumtzera zamestnávali či zamestnávajú niekoľko desiatok ľudí, ktorí poctivo pracujú a zaslúžia si spravodlivosť. Rovnako si spravodlivosť zaslúžia všetci čestní podnikatelia, ktorí si poctivo plnia svoje povinnosti voči štátu. Preto má naše trestné oznámenie zmysel a význam,“ zdôraznil Kremský.

Okrem podania trestného oznámenia avizovali poslanci aj zámer upraviť legislatívu tak, aby ľudia, ktorí vyrábajú dlhy, nemohli viac podnikať a zakladať si ďalšie firmy. „Pripravíme aj návrh, aby nemohli žiť zo štátnych zákaziek tak, ako je to aj v prípade firiem Lumtzera, ktoré už roky dodávajú svoje služby pre Železnice Slovenskej republiky,“ dodal Kremský.

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie
Kam do mesta

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie